Třídenní mráz u nás znamenal stoprocentní poškození stromů, přiznává soukromý zemědělec
„Dopadli jsme špatně, protože jen třídenní mráz, který se u nás dostal přes minus 7 °C znamená poškození prakticky ze sta procent,“ popisuje Jan Janovský, soukromý hospodář a producent rostlinné výroby a především pěstitel jabloní. Patří mezi ty ovocnáře, na jejichž úrodě se dramaticky podepsalo letošní nezvyklé jaro. Kombinaci brzkých vysokých teplot a následných mrazů drtivá většina jeho stromů nezvládla.
„Stačí rozhrnout pár květů a hned uvidíte, jestli zmrzly. A pak už jen čekáme, protože konečné rozhodnutí udělá stejně ten strom sám. Vyhodnotí to tak, že pokud je ,něco špatně‘, spadne to ze stromů,“ popisuje.
Jak nastalou situaci zvládá? Jak se finanční důsledky neúrody odrazí v krátkodobém horizontu i v dlouhodobých plánech hospodáře? Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Mrazy uplynulých nocí se nepěkně podepsaly na našich zahradách. Bude letos nějaká úroda?
To je otázka, kterou si asi pokládá každý, kdo něco pěstuje. Obcházíme zahrady a nevíme si rady. Co má ještě šanci? Jak se o pomrzlé stromy, keře nebo zeleninu postarat?
-
Na některých polích osetých ječmenem nebude žádná úroda. Po rychlém tání sněhu na nich stojí voda
Někteří zemědělci vyrážejí do polí s krumpáčem a lopatou. Kvůli rychlému tání sněhu a deštivým dnům se na mnoha místech vytvořily laguny, které zaplavily vyklíčené obilí.
-
Na polích rybníky a zničená úroda. Některé zemědělce čeká těžký start sezóny
Nejdřív povodně, pak rychlá obleva a silné deště. Pro některé zemědělce v Pardubickém kraji není pohled na pole úplně příjemný. Část úrody už teď můžou odepsat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.