Trh s nemovitostmi je přehřátý, nezmění to ani sazby ČNB, očekává majitel M&M Reality Holdingu
Ceny nemovitostí v Česku v posledních letech rostou, a to navzdory snahám centrální banky omezit dostupnost hypoték. „Jestli je cena nemovitosti dobrá, nedokáže posoudit doopravdy vůbec nikdo – pouze kupující, kteří se rozhodnou tu částku za nemovitost zaplatit, případně, pokud jich je více, tak vysoutěžit,“ hodnotí Petr Morcinek, většinový akcionář a majitel M&M reality holdingu.
V Česku je podle něj vysoká poptávka po nemovitostech mimo jiné proto, že se jich staví málo.
„Když se podívám, tak za posledních dvacet let se v Česku obecně nestaví. Je potřeba řádově 150 tisíc bytů, aby se trh uklidnil. Potřebujeme stavět 50 až 60 tisíc bytů ročně. A vzhledem k tomu, že se staví jen 30 až 40 tisíc ročně, tak každý rok vzniká ještě další deficit,“ hodnotí Morcinek a současný trh označuje za přehřátý.
Čtěte také
Situaci se snaží moderovat Česká národní banka, která usiluje o omezení přístupu k penězům. „Pokud se sazby nebudou pohybovat radikálně nad třemi a půl až čtyřmi procenty, tak se nic nestane. A to se, předpokládám, v nejbližším půl roce až dvou letech nestane,“ odhaduje.
Analytici čekají, že ČNB ještě v září zvedne základní úrokovou sazbu výrazněji než jen o čtvrt bodu. „Podle mě to s trhem neudělá vůbec nic. Máme data, prodáváme nejvíce nemovitostí v Česku, víme detail každého klienta, celého trhu. A proto víme, že se nestane nic,“ říká směrem k politice ČNB.
Nemovitost jako nejbezpečnější investice
V pandemii podle Morcinka zájem o nemovitosti ještě vzrostl. „Lidé si uvědomují, kde je důležité mít peníze. A generálně se považuje nemovitost za nejbezpečnější investici. Proto jsou lidé ochotní zaplatit více a více. To je první dopad pandemie. Ten druhý je, že spousta klientů, kteří mají věk i nějaké volné prostředky, si uvědomila, že chce na zbytek život ještě něco si postavit,“ vysvětluje.
Čtěte také
Lidé nakupují nejen nemovitosti k bydlení, ale i k rekreaci. „Denně prodáváme v průměru dvě a půl chaty každá den. Ale zatímco na chatě do dvou milionů korun jsme před pandemií měli řádově až patnáct prohlídek, teď je to mezi padesáti a šedesáti. Zájem je až panický,“ přibližuje.
Přestože občas zaznívá, že mladší generace má menší touhu vlastnit nemovitosti, jeho zkušenost tomu neodpovídá.
Poslechněte si celý rozhovor. Ptá se Václav Pešička.
Související
-
S hypotékou už rodina nepomůže, přemýšlejte o alternativách vlastnického bydlení, vyzývá sociolog
Sociolog Tomáš Hoření Samec vysvětluje, že cestou z bytové krize by mohlo být třeba družstevní bydlení, kdy by například obce poskytly pozemky pro výstavbu.
-
Lidé v bytové nouzi se buď o příspěvek požádat stydí, nebo o něm vůbec nevědí, upozorňuje analytik
„Naše studie teď dává příklad: podívejte se, máme tady tento příspěvek na bydlení, který může dostupnost bydlení pomoci vyřešit,“ vybízí Jan Klusáček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.