TGM optikou první republiky
Osobnost prvního československého prezidenta přibližujeme prostřednictvím dochovaných rozhlasových nahrávek z období první republiky. Tomáš Garrigue Masaryk (7. března 1850 až 14. září 1937) patří nesporně k nejvýznamnějším postavám našich novodobých dějin. Nahrávek s jeho hlasem existuje ale velmi málo.
Také příspěvků z doby první republiky, které by s ním nějakým způsobem souvisely, se v archivu Českého rozhlasu nedochovalo mnoho, zřejmě zde zafungovala nejprve nacistická a poté komunistická cenzura.
Čtěte také
Přesto bylo při přípravě pořadu z čeho vybírat, jakkoliv jsme bohužel některé pozoruhodné záznamy – jako například oznámení o Masarykově abdikaci ohlášené a komentované tehdejším premiérem Milanem Hodžou – nemohli z důvodů špatné zvukové kvality použít.
V pořadu uslyšíte jak hlas samotného T. G. Masaryka – v krátkých úryvcích ze dvou jeho dochovaných projevů z 28. října 1928 – tak další ukázky z pozoruhodných nahrávek s ním bezprostředně spjatých.
Jde o záznam jeho pohřbu, vzpomínkový příspěvek napsaný a natočený Karlem Čapkem krátce po Masarykově smrti, rozhovor s knihovníkem univerzitní knihovny, který Masarykovi v dobách jeho pedagogické činnosti vyhledával a donášel domů knihy.
Čtěte také
Uslyšíte také reportáž z Masarykovy knihovny na Pražském hradě z doby, kdy byl prezidentem, nebo blahopřání „velkého masarykovce“ (tedy v době Masarykova života) Zdeňka Nejedlého k Masarykovým narozeninám.
V archivu jsme našli i exaltovanou referenci předsedy Senátu a muže 28. října Františka Soukupa o návštěvě u TGM a Zdeňkem Štěpánkem uváděné rozličné příležitostné výroky TGM.
V pořadu zazní také záznam částí svatováclavského chorálu zpívaného na Masarykově pohřbu.
Poslouchejte pořad z roku 2015 TGM optikou první republiky v cyklu Archiv Plus.
Související
-
1937: Pohřeb TGM sledoval díky rozhlasu celý národ
Smrt prezidenta Masaryka byla největší prvorepublikovou zpravodajskou událostí. Už ve dnech před 14. zářím 1937 rozhlasové zprávy sledovaly jeho teplotu nebo krevní tlak.
-
FOTOGALERIE: Prezident Masaryk, jak ho neznáme
Jako první prezident samostatného Československa byl T. G. Masaryk samozřejmě velmi často v hledáčku fotografů. Prokutali jsme archiv Českého rozhlasu a snažili se ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.