FOTOGALERIE: Prezident Masaryk, jak ho neznáme
Jako první prezident samostatného Československa byl T. G. Masaryk samozřejmě velmi často v hledáčku fotografů. Prokutali jsme archiv Českého rozhlasu a snažili se najít snímky, které ho zachytily alespoň trochu jinak, než v oficiální póze.
U rozhlasového archivu asi nepřekvapí že nejčastěji se prezident nachází v blízkosti mikrofonů. Jejich tehdejší podoba dává obrázkům zajímavou retro náladu, přestože Masaryk na nich zachovává státnickou důstojnost.
Poprvé hovořil prezident k posluchačům celé republiky při oslavě 28. října 1925 v přijímací síni na Pražském hradě. Podruhé to bylo 6. července 1926 na balkóně Staroměstské radnice při holdu Sokolů památce Mistra Jana Husa.
Na další projev si dychtiví posluchači museli počkat skoro rok, do 11. června 1927, kdy byl znovu zvolen prezidentem a přednesl zástupcům obou sněmoven své poselství.
V letech následujících už byl hlas hlavy státu slyšet v rádiu častěji. Pro fotografy asi nejvděčnější bylo jeho vystoupení 2. března 1930, kdy mu na Hrad přišly vzdát poctu tisíce dětí.
Skutečnou raritou, bohužel nepěkně poznamenanou dobovou retuší, je snímek z února 1922. Prezident se sluchátky na něm pozorně poslouchá první rozhlasovou stanici v Československu, která byla zřízena na Pražském hradě.
Neobvyklou stafáž vidíme také na fotografii se sokolským poselstvem v Tyršově domě. Ze všeobecně známých portrétů vybočuje také snímek z posledních let Masarykova života, se zastřiženými vousy a přísným, ale už trochu unaveným pohledem.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.