Test na protilátky neříká nic o tom, jestli jste chráněni i proti covidu, tvrdí imunoložka Koziar Vašáková

13. srpen 2021

Vláda rozhoduje, jestli prokázání protilátek bude mít stejnou váhu jako potvrzení o vakcinaci, negativní test, nebo 180 dní po prodělání nemoci covid-19. Vědci se zatím neshodují, jestli prodělání nemoci skutečně chrání před nemocí stejně jako vakcinace, protože zatím nikdo z autorit neurčil spolehlivou hladinu protilátek.

„Protilátky samotné neurčují imunitu proti covidu. Nelze z nich udělat celopopulační parametr pro bezinfekčnost srovnatelný s vakcinací,“ uvádí v Pro a proti náměstkyně ministra zdravotnictví a přednostka Pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice imunoložka Martina Koziar Vašáková.

Když nemám protilátky, tak to neznamená, že nejsem imunní, a naopak.
Martina Koziar Vašáková

Imunolog Karel Drbal z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy je naopak přesvědčený, že protilátky jsou známkou prodělané infekce, případně vakcinace.

„To neznamená, že člověk s negativním testem na protilátky infekcí neprošel. Ale je to otisk infekce, který vám navýší v populaci počet lidí, kteří mají ochranu proti onemocnění.“

Doporučení autorit se v čase mění

Náměstkyně namítá, že parametr, jehož negativita stejně neurčuje, zda je člověk chráněn proti nákaze, nebo není, nelze uznat jako celopopulační parametr bezinfekčnosti. „Navíc v situaci, kdy ho neuznává žádný jiný stát na světě.“

U očkování účinnost jen předpokládáme, ale vždy bude část lidí, kteří na něj nebudou reagovat.
Karel Drbal

„Za dobu trvání covidu mě mezinárodní autority opakovaně nepřesvědčily o kvalitě vydaných doporučení,“ říká Drbal. „Chápu, že se jimi musí náměstkyně Vašáková v politické rovině řídit. Ale i doporučení autorit se v čase mění.“

Čtěte také

Imunologa prý znepokojuje, jak světové autority nakládají s daty.

„Selhávají, což ve mně budí velký neklid. Já bych se jimi neřídil. Máme dost dat na to, abychom řekli, že prodělaná vlna infekce jasně zvyšuje, a to o několik desítek, procento těch, se kterými musíme počítat.“

„Nejsem politická, ale odborná náměstkyně,“ hájí se lékařka. „Nedělám politická rozhodnutí, naopak je tlak na politické rozhodnutí. Ale nezávislí odborníci jednoznačně odhlasovali, že  protilátky jako takové nelze brát jako parametr bezinfekčnosti a neschopnosti šířit nákazu srovnatelný s očkováním.“

Půl milionu neočkovaných seniorů

Takový postoj je nebezpečný, pokračuje lékařka. „Máme půl milionu zranitelných nad 60 let, kteří nejsou vakcinováni, a jsou masírován tím, že když prodělali covid, tak jsou stejně dobře chráněni jako po vakcinaci. Nejlepší ochranu mají ti, kteří nemoc prodělali a jsou navíc očkováni.“

Čtěte také

„Jeden test na protilátky, a mnoho lidí ho má, je mnohem výhodnější,“ poukazuje na ekonomický rozměr vědec.

„U očkování účinnost jen předpokládáme, ale vždy bude část lidí, kteří na něj nebudou reagovat, přesto budou mít certifikát, že jsou bezinfekční,“ kontruje.

Hlavní je buněčná, nikoli protilátková imunita, upozorňuje náměstkyně. „Ale opět: když nemám protilátky, tak to neznamená, že nejsem imunní, a naopak když je mám, neznamená to, že jsem imunní,“ zpochybňuje vypovídací hodnotu protilátkových testů  Martina Koziar Vašáková.

„Protilátky se používaly a používají pro detekci jak přirozené infekce před očkováním, tak i výsledků očkování například u spalniček. Je to v podstatě jediný test, který můžeme provádět. A skutečně svědčí o tom, že infekce proběhla a člověk je do jisté míry chráněn,“ opakuje Karel Drbal.

Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiu.

Spustit audio

Související