Smejkal: Žádná studie nepotvrdila, že vysoká hladina protilátek má vliv na nežádoucí účinky po vakcíně
Ve službách, v kultuře či na cestách musejí lidé prokazovat bezinfekčnost negativním testem. Za neinfekční jsou pak považováni ti, kteří v posledních 180 dnech covid-19 prodělali, nebo naočkovaní. Znamená to, že se po 22 dnech od první dávky dvoudávkové vakcíny nemusí testovat, po jednodávkové vakcíně Johnson & Johnson stačí jen 14 dní. Jsou ale před covidem chráněni navždy? Odpovědi v seriálu Koronafokus hledala redaktorka Zuzana Machálková.
Po prodělání onemocnění je sice vysoká pravděpodobnost, že se člověk v dalších minimálně šesti měsících nenakazí, není to ale stoprocentní jistota. Epidemiologové zdůrazňují na to, že to opravdu není tak, že 180 dní by byl člověk před další nákazou chráněn a 181. den se riziko nákazy rapidně zvýšilo.
Taky ale existuje možnost, se člověk přes to všechno může koronavirem znovu nakazit. Vliv má průběh prodělaného onemocnění, celkový zdravotní stav, genetická výbava i to, do jaké míry se dokáže bránit imunitní systém.
Zjišťování protilátek?
V poslední době si lidé nechávali zjistit množství protilátek, teď už je to ale podle epidemiologů zbytečné, zejména v souvislosti s očkováním.
Jak nedávno ve vysílání Českého rozhlasu upozornil epidemiolog a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal, lidé by očkování neměli odkládat ani po prodělání covidu-19.
Zjišťování protilátek už nemá smysl. Raději se nechte očkovat.
Petr Smejkal
„Mýtus, že když budete mít vysokou hladinu protilátek a půjdete na očkování, tak budete mít větší nežádoucí účinky. To nikdy žádné studie nepotvrdily. Čili – neodebírejme si protilátky, když to tak řeknu, a raději se běžte očkovat,“ nabádá Smejkal.
Od pátku se navíc všichni, kteří už covid-19 prodělali, mohou registrovat k očkování ihned, až donedávna museli dodržovat 90denní odstup. Teď je očkování důležitější, a to kvůli nové variantě koronaviru.
Po první dávce onemocnělo 20 tisíc lidí
Stále pak platí, že se nakazit můžete i po očkování. Zatím se podle statistiků po první dávce nakazilo přes 20 tisíc lidí, ve většině případů to bylo do tří týdnů po vakcinaci. Na druhou stranu je dnes v Česku už plně naočkovaných 2,78 milionů lidí.
Čtěte také
Takže i když je účinnost všech schválených vakcín nad 70 procent, u vakcíny Pfizer/BioNtech a Moderny je to dokonce až 90 procent, riziko nákazy je i u nich. Vakcína proti covidu ale brání před těžkým průběhem onemocnění, platit by to mělo i u nových variant.
Podobně je to i s šířením covidu, protože prodělání onemocnění ani vakcína nezajistí, že by se virus na člověka nepřenesl tak, že by nemohl nakazit ostatní. I proto je důležité, aby ti, kteří jsou naočkovaní nebo v posledních 180 dnech onemocnění prodělali, dál dodržovali protiepidemická opatření.
Zeptejte se redaktorů Českého rozhlasu na dění kolem epidemie covidu-19 v Česku i vy. Otázky posílejte na covid@rozhlas.cz, odpovíme na ně ve vysílání Plusu.
Poradnu Koronafokus vysíláme od pondělí do pátku v 9:15.
Související
-
Bezinfekčnost až po druhé dávce očkování a při návratu z rizikové oblasti test, navrhuje Tachezy
Evropský parlament definitivně schválil projekt covid pasů. Platit začnou od prvního července a jejich držitelé budou mít minimálně po Evropské unii snazší cestování.
-
Konvalinka: Zvorali jsme to, delta mutace je tu dřív, než by měla. Potřebovali jsme čas na očkování
Rodiče by neměli váhat s očkováním dětí, radí biochemik Jan Konvalinka. Za hlavní problém ale označuje, že v Česku je přes 600 tisíc lidí na 60 let, kteří očkováni nebyli.
-
Očkování versus varianta delta. Jedna dávka nestačí, varují epidemiologové
Lidé by podle epidemiologů měli být proti koronaviru plně naočkovaní co nejdříve. Hlavně kvůli šíření delta mutace, známé také jako indická. Jedna dávka nemusí stačit.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.