Tereza Zavadilová: Příliš soukromé peníze

22. leden 2025

Burza, jinými slovy kapitálový trh, je vcelku dobrý, tradiční vynález. Vznikla jako transparentní trh, kde se potkávají podnikatelé s nápady, kteří nemají moc peněz, s těmi, co je mají, a kteří se pak dělí o akcie daného podniku. Toto spojení vede k růstu firem a ti, kdo si akcie koupí, na tom vydělávají. Když má firma zisk, platí z něj dividendu.

Čtěte také

To se může vyplácet i obyčejným lidem: Účastníky kapitálového trhu bývají i instituce, třeba penzijní fondy, a firmy mohou skrze akcie dávat odměny svým zaměstnancům, lidé si spoří. Na fungování burz dohlíží stát, aby firmy nepodváděly, nefalšovaly účetnictví, nekradlo se tam, nebyly tam pochybné firmy a podobně.

Tak to funguje už skoro 500 let a asi můžeme říct, že kde kvete transparentní živá burza, ekonomice se daří. A naopak. Totalitní režimy, jako fašisté i komunisté, burzy omezovaly či zavíraly. A z poslední doby by mohla vyprávět třeba Británie, jejíž kdysi vlivná burza se po brexitu postupně vytrácí ze scény. 

Na americké burze se teď dějí věci 

Symbolem prosperity je americký kapitálový trh. Ač stále udává směr i náladu na zbytku světových burz, i tam se dějí věci. Takové, které ilustrují ducha doby, ve které technologie válcují různé zvyklosti a vztahy.

Čtěte také

Bývalo zvykem, že největší firmy jsou obchodované na burze – také právě kvůli tomu většinou narostly a vstup na burzu býval velkou prestiží.

Nyní jsou různí giganti schovaní v soukromých rukou. Tak třeba SpaceX Elona Muska. Nebo firma Open AI, tvůrce ChatuGPT. Podle poradenské firmy Forge je hodnota těchto dvou firem zhruba půl bilionu dolarů  ale přesně se to neví, právě proto, že tyto firmy nejsou transparentně ohodnoceny na burze.

Tyto firmy i přes svou velikost fungují jako start-upy, financují se tedy v investičních kolech soukromých investorů, což jsou většinou takzvané venture kapitálové fondy. 

Čtěte také

Deník Financial Times napsal, že v letošním roce příliv těchto privátních peněz do firem bude vyšší, než takzvaná IPO, tedy první úpisy akcií na burze. Venture kapitálové firmy s rozmachem technologií v poslední dekádě ohromně zbohatly včetně lidí kolem nich, vytvořily bohatý a mocný ekosystém.

Mimochodem – kolem Trumpovy vlády se pohybuje řada lidí z tohoto sektoru včetně viceprezidenta J. D. Vance. Když firma vstupuje na burzu, je to složitý proces, musí toho spoustu doložit Komisi pro cenné papíry a ještě vydržet hodnocení veřejných investorů. Zatímco když zůstane v soukromých rukou, musí o své hodnotě přesvědčit jen pár svých financiérů. 

Mimo dohled státu a úřadů

Rizikový kapitál není jediná cesta, kterou utíkají peníze mimo dohled úřadů. Do privátního ekosystému patří také takzvané family offices, soukromé firmy, které spravují peníze miliardářům a jejich rodinám.

Čtěte také

Dřív tuto roli měly spíše banky orientující se na bohaté. Tyto kanceláře často investují peníze zase do venture fondů nebo privátních firem. 

V posledních dvou letech se často skloňuje také spojení privátní dluh. Schéma je podobné  firmy, které potřebují financování, si půjčují od soukromých osob a firem, než aby podstupovaly přísné hodnocení banky nebo podobný proces při vydání dluhopisů.

Ještě dále od tradičního systému jsou kryptoměny, které nikdo nereguluje a které lidi od Trumpova zvolení kupují jako o život, protože prezident se prohlásil za jejich zastánce.

Tereza Zavadilová, šéfredaktorka webu Newstream

Mimochodem , bohatství Trumpovy rodiny během víkendu před inaugurací vzrostlo o miliardy dolarů prodejem jejich kryptoměn s názvem Trump a Melania. S jen malou nadsázkou: Rodina si vyčarovala pořádné peníze ze vzduchu.

Je to vlastně paradoxní a s trochou cynismu i legrační. Trump a jeho podporovatelé v Americe i po světě se prohlašují za konzervativce.

Peníze a trhy se od tradičních financí a regulace, prověřených desítkami a stovkami let, vzdalují rychlostí blesku, do tajných klubů a šedých zón. A konzervativního na tom není nic.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio