Tereza Zavadilová: Kdo je tady člověk?

3. srpen 2023

Jedním z největších témat letošního roku, které se dostalo zpoza zdí škol a kanceláří i do příslovečných hospod, je umělá inteligence. Masivní nástup takzvaného jazykového generativního modelu s názvem ChatGPT způsobil, že i průměrný uživatel internetu se na dva kliky může podívat na to, co umělá inteligence umí.

K jejímu rozšíření, budoucnosti i etice se vyjádřil skoro každý člen světové akademické komunity – a není se čemu divit, změna, která s pokročilým strojovým učením do světa přichází, je obrovská. 

Čtěte také

Umělou inteligenci do svých produktů a služeb horečně implementují i největší technologičtí hráči, vedle Microsoftu, který je investorem tvůrce ChatuGPT, firmy OpenAI, také Apple, Meta či Google, programátoři celého světa pracují na nových aplikacích. Opět se přiblížila idea metaversu, tedy propojení fyzického a virtuálního světa. Nejen futuristé a vizionáři nyní vidí, že umělá inteligence pomůže k exponenciálnímu růstu v mnoha odvětvích, včetně samotné výpočetní techniky. 

Metaverzum je spjato s ideou takzvaného webu3. Web tři je třetí vývojovou řadou internetu, která začala dřevním world wide webem řady 1, kdy většina uživatelů byla konzumenty obsahu víceméně statických stránek internetu. 

Čtěte také

Nyní žijeme ve webu fáze dva, kdy uživatelé spoluvytvářejí obsah internetu, ovšem data jsou centralizována v rukou hrstky nejmocnějších technologických hráčů, takzvaných big techových firem – Google či Facebook a spol. užívají denně miliardy lidí a s jejich daty se dále obchoduje.

Idealisté věří, že web3 přinese na internet svobodnější prostředí, decentralizované, které bude vytvářet nikoli oligopolizovaná skupina, ale otevřené blockchainové technologie, kdy data ověřuje nezávislá struktura, nikoli korporace. Web3 umožňuje lidem zjednodušeně dostávat peníze za tvorbu obsahu i za své chování na internetu – a  peněžní oběh zajišťují decentralizované finance, což jsou kryptoměny běžící na blockchainových technologiích.

Čtěte také

Kryptoměny se dostaly zpátky do hry právě spolu s popularitou ChatuGPT, trochu pozapomenuté kvůli starostem s inflací, válkou a poklesy trhů v loňském roce. 

Pohyb na webu3 a v metaverzu má ovšem svá úskalí, třeba v ověřování pravosti obsahu i kyberkriminality. To už se ostatně ukázalo jako velký problém na ještě relativně obyčejném webu verze dva, tedy našeho typu – z fake news i finanční kriminality se stal celosvětový problém.

Nevzdají se bez boje

Sociální sítě a demokratizace platforem umožnily komukoli se vyjadřovat k čemukoli a lidé se v tom trošku ztratili. Nyní nastupuje obsah generovaný umělou inteligencí, která už teď umí špičkově napodobovat nejen styl lidské řeči, ale i hlas či tváře konkrétních lidí...

Čtěte také

Rozpoznat, zda s vámi komunikuje robot či člověk bude stále těžší. I sama umělá inteligence má problém rozpoznat lidský obsah od strojového. Hlavní postavou úspěchu ChatuGPT je Američan Sam Altman.

Altman v červenci ohlásil založení kryptoměny s názvem worldcoin. Když člověk projde fyzickým ověřením identity prostřednictvím scanu lidského oka, Altman mu v aplikaci pošle kryptoměnu zadarmo – respektive jenom za to, že dotyčný je člověk, nikoli robot. Worldcoin má fungovat jako světová občanka pro ověřování pohybu uživatele na internetu.

Čtěte také

 „Cíl je jednoduchý: globální finanční a identitní síť založená na prokázání totožnosti. To je obzvláště důležité v éře AI,“ uvedl Altman na bývalém Twitteru, nyní sociální síti Elona Muska s názvem X. Altmanovi peníze na vývoj jazykového modelu umělé inteligence mimochodem původně dal Elon Musk, pak se ale rozešli a Musk si nyní staví vlastní platformu pro AI.

Právě zde zní nejsilnější kritika Altmanova worldcoinu: Jak někdo zaručí uživatelům soukromí, když jejich biometrické údaje uchovává opět nějaká soukromá firma, krom toho s finančním zázemím miliardářů ze Silicon Valley.

Tereza Zavadilová

Ať už jsou Altmanovy úmysly jakékoli, je jasné, že rozlišování identit včetně vývoje webu3 tak, aby byl svobodným prostředím nezávislým na big tech firmách, nebude jednoduché. A technologičtí giganti se také jen tak nevzdají, určitě ne bez boje.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio