Těreškovová přišla o čestné občanství. „Tímhle historii nepřepisujeme,“ vysvětluje zastupitel Heller

13. květen 2022

České Budějovice odebraly čestné občanství bývalé sovětské kosmonautce a podporovatelce Vladimira Putina Valentině Těreškovové „Vyslali jsme tím jasný signál, že se distancujeme od jejích postojů jak předrevolučních, tak při současné agresi na Ukrajině, kterou otevřeně podporuje,“ vysvětluje českobudějovický zastupitel a poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL). Zastupitel Jan Kubeš z hnutí Občané pro Budějovice je proti, její čestné občanství vnímá jako vyznamenání za dřívější kroky.

„A Těreškovová byla v roce 1979 byla touto formou vyznamenána, nerad bych ho touto formou odjímal,“ říká Kubeš.

Čtěte také

„Nehodnotím její výkon,“ reaguje na Kubeše lidovec Heller. 

Čestné občanství můžete udělit a můžete ho i odebrat. České Budějovice odebráním nepřepsaly žádnou historii. Bude zapsáno, že Těreškovová měla čestné občanství od roku 1979 do roku 2022. A je mandát města říci, že tomu do budoucna už nebude.“

Já to vnímám tak, že Těreškovová dostala ocenění za výkon a ten výkon se dnes neumenšil.
Jan Kubeš z hnutí Občané pro Budějovice

Kubeš zdůrazňuje, že sám odmítá agresi na Ukrajině. „Já to vnímám tak, že Těreškovová dostala ocenění za výkon a ten výkon se tímto neumenšil, proto nevím, proč bych jí měl odebírat čestné občanství. Tohle je ale záležitost geopolitické situace.

Těreškovová je členkou Putinovy politické strany, takže zřejmě mu pomáhá zůstat prezidentem i naplňovat jeho politické kroky,“ uznává Kubeš. „Ale ano, odděluji její úspěchy od její politické aktivity.“

Pokud se někdo podílel na zločinech, k nimž Těreškovová přímo vyzývá a podílí se na nich jako ruská poslankyně, nelze to oddělit.
Šimon Heller (KDU-ČSL)

Člověka je třeba vždy vnímat jako celek, oponuje Heller: „Můžeme se bavit, jestli třeba nějaký nacistický pohlavár nepřispěl třeba vědě. Ale pokud se podílel na zločinech, k nimž Těreškovová přímo vyzývá a podílí se na nich jako ruská poslankyně, nelze to oddělit.“

Taková byla doba, takové byly vzorce chování.
Jan Kubeš z hnutí Občané pro Budějovice

Podle Kubeše je naopak zvykem oddělovat například umělecké dílo od osobního života autora.

Čtěte také

„Valentina Těreškovova přispěla k vědě, ocenění bylo uděleno před 43 lety, mezitím se toho mnoho událo a já to prostě nemohu spojovat. Navíc taková byla doba, takové byly vzorce chování,“ obhajuje čestné občanství kosmonautky Jan Kubeš.

„Žádná historie se nepřepisuje. My naopak historii píšeme, když říkáme, že od roku 2022 nebude Valentina Těreškovová na seznamu čestných občanů Českých Budějovic. I svým studentům geografie opakovaně říkám, aby vnímali vše v celku. Nemůžete vytrhnout jednu věc. A to je přesně příběh toho, co se teď děje,“ kritizuje Šimon Heller (KDU-ČSL).

Poslechněte si celou debatu, ptá se Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.