Tento týden bude nejvíce zatížená Praha, ale je vidět světlo na konci tunelu, říká šéf Motola Ludvík
Už týden je Česká republika svázána přísnějšími protiepidemickými opatřeními. Ačkoliv efekt ještě není jasně patrný, odborníci tvrdí, že šíření nákazy se zpomalilo. Nejhorší chvíle nemocnice přesto teprve čekají, řekl v neděli ministr zdravotnictví Blatný (za ANO). „Vlna přechází do Prahy, která bude tento týden nejzatíženějším regionem,“ předpovídá ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD).
Ubezpečuje ale, že fakultní nemocnice v Motole nápor zvládne: „Stále ještě máme volnou kapacitu. Jsme velká nemocnice a máme mnoho set lůžek pod kyslíkem. JIPovou kapacitu máme pořád volnou a navíc ji můžeme i rozšířit.“
Čtěte také
Ludvík má za to, že ani přes očekávanou kulminaci situace ve zdravotnictví se Motola žádosti o převoz pacientů do zahraničí týkat nebudou.
Už kvůli celkové atmosféře je na místě celou věc nahlížet s optimismem, myslí si šéf největšího zdravotnického zařízení v Česku. „Do nemocnic nám chodí vystrašení lidé, kteří jsou přesvědčení, že zemřou. Aniž by tomu odpovídal jejich klinický stav.“
A přibližuje: „Když se bavíte s geriatry, tak budou říkat, že to kontinuální strašení má dramatický vliv na zdraví nejstarší populace, která je obecně velmi křehká. A odráží se to v terénu a možná i v té větší míře úmrtnosti, která se přiřazuje covidu. Ale může to být i tou celkovou atmosférou, když neslyšíte jediné slovo naděje, žádné světlo na konci tunelu. Ale to světlo už je podle mě jednoznačně vidět.“
Čtěte také
Ludvík je přesvědčen, že květen by mohl být měsícem, kdy už na tom budeme velmi dobře, a to díky očkování i slunečnému počasí.
Za pravdu dává Ludvíkovi v otázce optimismu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). „Musíme být ale připraveni na to nejhorší. Rok zkušenosti s pandemií mi ukázal, že člověk může být vývojem velmi rychle překvapen,“ uznává.
Biochemik Trnka: Víc a víc lidí umírá doma
Zvraty v rozvoji pandemie jsou způsobeny tím, že žádná z čísel, kterých si autoři modelů pravděpodobného vývoje musí všímat, nejsou stoprocentně spolehlivá, vysvětluje Jan Trnka, který je přednostou Ústavu biochemie a vedoucí Katedry biomedicínských oborů 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také členem týmu Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP).
Čtěte také
„Všechna mají nějakou nejistotu – počty nových případů závisí na tom, jak hodně se testuje, když se podíváme na čísla nových hospitalizací, tam zase záleží na kapacitě nemocnic,“ vysvětluje Trnka.
Jistotu dnes nedávají dokonce ani úmrtí, která dřív byla považována za opravdu tvrdé číslo. „Stále více a více lidí totiž umírá doma, aniž by jejich smrt byla zaznamenána do covidových statistik a objevují se až v takzvaných nadúmrtí.“
Šéf ÚZIS Dušek: Uvažujme v týdnech
Pokud jde o výsledky striktních opatření, která vláda nastavila, je třeba si na ně ještě počkat, tvrdí ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek, i když pozitivní trend je vidět už nyní.
„Musíme uvažovat v týdnech, nikoliv ve dnech. Bude trvat ještě minimálně deset dnů, než začne klesající trend. A pak ještě dalších deset, abychom to nějak významněji viděli.“
Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky
Jan Trnka, přednosta Ústavu biochemie a vedoucí Katedry biomedicínských oborů 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, člen výzkumného týmu Centra pro modelovaní biologických a společenských procesů
Miloslav Ludvík, ředitel Fakultní nemocnice Motol
Ivo Vondrák, ANO, hejtman Moravskoslezského kraje, ANO
I Dušek se snaží vidět sklenici napůl plnou, připouští ale, že v rámci šíření onemocnění covid-19 stále existuje jeden významný rizikový faktor: „Denně registrujeme opravdu velmi vysoké počty nově nakažených, potenciálně zranitelných pacientů, velmi seniorního věku.“
Také to je podle něj jedním z důvodů, proč musíme v nadcházejících dnech počítat s vysokými příjmy pacientů do nemocnic.
Poslechněte si audiozáznam celého Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Ředitel FN Bulovka: Kapacita nemocnice je vyčerpána, a to jsme ji už celou přestavěli na covidovou
„U nás je situace nejhorší, co za tu dobu byla,“ říká ředitel FN Bulovka Jan Kvaček. „Protože lůžková kapacita je dnes naprosto vyčerpána.“
-
Konvalinka: Řežeme ránu pomalu a tupým nožem, aby to tolik nebolelo. Musíme víc dupnout na brzdu
Česko je po roce soužití s koronavirem v tristní situaci. Současná opatření podle Jana Konvalinky šíření viru utlumí. „Obávám se, že jen utlumí, ale nezastaví dost nízko.“
-
Nechat si vpravit vakcínu je znak důvěry v systém, vysvětluje sociolog, proč lidé očkování odmítají
Jednou z významných kapitol uplynulého roku boje s pandemií koronaviru SARS-CoV-2 je očkování. Závod o vývoj vakcíny vystřídalo dilema – očkovat, nebo neočkovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.