Rok s covidem v Česku. Co všechno se změnilo a jak se s tím umíme vypořádat? Odpoví Speciály Plusu
Ředitel FN Bulovka: Kapacita nemocnice je zcela vyčerpána, a to jsme ji už de facto celou přestavěli na covidovou
„U nás je situace nejhorší, co za tu dobu byla,“ říká ve Speciálu Plusu ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jan Kvaček. „Protože lůžková kapacita je dnes naprosto vyčerpána, nemáme pro další pacienty nemocné covidem-19 volná ani intenzivní, ani standardní lůžka.“
Pokud má na Bulovku zamířit nový pacient, tak s krajským, případně celostátní koordinátorem hledají místo v rámci Prahy, nebo i jinde v republice. „Uvolňují se nám lůžka, jen pokud je někdo propuštěn, nebo zemře.“
Ředitel Kvaček apeluje na všechny, aby se sami zasadili o to, ať aktuální stav podaří dostat co nejdřív pod kontrolu. „Protože už i velké nemocnice, jako jsme my, jsou zcela vyčerpány,“ říká a dodává, že Nemocnice Na Bulovce je už za hranou své standardní kapacity a na covidová lůžka předělali de facto celou nemocnici.
Čtěte také
„Nedávno jsme přidávali provizorní jednu lůžkovou stanici pro ARO, dočasný nový JIP. A to s natáhnutím práce personálu. Ale teď jsme s personální kapacitou už na hraně, takže další intenzivní lůžka už nejsme schopni otevřít.“
Naopak ředitel Nemocnice v Chebu Martin Krušina tvrdí, že se u nich „ze strašné situace stala horší“. „Tedy že se to trochu zlepšilo. Nicméně počet intenzivních lůžek je neustále nula,“ přiznává s tím, že stejné je to v celém kraji. „Příjem pacientů trochu opadl. Po dnech, kdy jsme denně přijímali přes dvacet pacientů, je to dnes asi polovina. Takže večer se nám podaří vytvořit rezervu sedmi osmi lůžek na další den.“
Lidé, dodržujte opatření
Oba ředitelé nemocnic tvrdí, že by jim opravdu pomohlo, kdyby všichni lidé dodržovali alespoň všem dobře známá základní opatření.
Jan Kvaček, ředitel FN nemocnice Bulovka
Martin Krušina ředitel nemocnice v Chebu
Albert Štěrba, Mladí lékaři
Miroslav Zámečník, ekonomický analytik České bankovní asociace
„To, že jsme v této situaci, je důsledek skutečnosti, že většina lidí tato opatření už po té dlouhé době ignoruje anebo dodržuje velmi laxně. A ten současný lockdown tomu nepomůže, pokud se budou lidé dál chovat stejně,“ varuje ředitel Kvaček.
Martin Krušina z Chebu dodává, že po městě sám chodí, a to i v době, kdy došlo k uzávěře. „A lidé už odmítají dodržovat bezpečnostní opatření, houfují se, jsou problémy s otevřenými restauračními zařízeními a teď je ještě hezké počasí. Takže se obávám, že lockdown i v těch uzavřených okresech už nebude úplně respektován,“ dodává.
Jak situace dopadla na mladé lékaře? Poslechněte si v audiozáznamu, ptala se Karolína Koubová.
Související
-
Konvalinka: Řežeme ránu pomalu a tupým nožem, aby to tolik nebolelo. Musíme víc dupnout na brzdu
Česko je po roce soužití s koronavirem v tristní situaci. Současná opatření podle Jana Konvalinky šíření viru utlumí. „Obávám se, že jen utlumí, ale nezastaví dost nízko.“
-
Bartoš: Pandemie se nedá řídit podle průzkumů. Lidé budou víc věřit vědcům než divokým tiskovkám
Rok poté, co lékaři v Česku potvrdili první výskyt nového koronaviru, začíná tvrdý lockdown. Budou tentokrát opatření vlády fungovat?
-
Nechat si vpravit vakcínu je znak důvěry v systém, vysvětluje sociolog, proč lidé očkování odmítají
Jednou z významných kapitol uplynulého roku boje s pandemií koronaviru SARS-CoV-2 je očkování. Závod o vývoj vakcíny vystřídalo dilema – očkovat, nebo neočkovat?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.