Bartoš: Pandemie se nedá řídit podle průzkumů. Lidé budou víc věřit vědcům než divokým tiskovkám
V pondělí začala platit opatření, která připomínají tvrdý lockdown. Pomůže nám to zvládnout průběh pandemie? „Jako ateista se opravdu modlím za to, aby naše opatření tentokrát zabrala. Už jsme toho zažili hodně a je spousta rodin, které o někoho přišly,“ říká v Pro a proti předseda sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Poslanec a šéf Pirátů Ivan Bartoš je sice věřící protestant, ale modlení podle něj nestačí, abychom se ze současné krize dostali.
„A to ministr Havlíček už prohlásil, že za tři týdny můžeme rozvolňovat. Otázka, co bude za tři týdny, je ale reálná a je na stole,“ reaguje Bartoš a ptá se:
„Jsou současná opatření, která zasahují do mobility a života lidí a firem postačující k tomu, abychom za tři týdny viděli přírůstky ne v desetitisícových číslech? My od vlády chceme predikce, ty musí dát na stůl, a ne čekat, jak to bude za tři týdny.“
Čtěte také
Vondráček tento „tlak na vytváření nějakých čísel“ kritizuje. Podle něj důležitá čísla už máme. „Ale opatření se přežila buď proto, že nastoupily nové mutace, nebo to i naši spoluobčané přestali dodržovat,“ soudí.
Opoziční politik připomíná, že Piráti po celou dobu trvání pandemie představují své plány. „Teď je to Za pět dvanáct. A to nejsou věci, které si cucáme z prstu v poslaneckém kanclíku, ale v našem týmu jsou epidemiologové, lékaři, datoví analytici, přibližně třicet lidí.“
„Ani firmu, ani stát nemůžete přece řídit bez predikcí. Ale pojďme covid depolizitovat, jděme cestou Německa, kdy vznikne nepolitická odborná sekce, která dodá optimální doporučení, a vláda je převezme a z politické roviny je vyhlásí. Lidé daleko víc budou věřit vědcům než divokým tiskovým konferencím,“ navrhuje Bartoš.
Čtěte také
Vondráček s jeho návrhem souhlasí. „Ale zatím se nepodařilo najít tvář, sehnat někoho, kdo by to vzal na sebe. U nás takovým člověkem mohl být Roman Prymula, ale to se nepovedlo.“
„Hlavní příčinou neúspěchu je, že u nás došlo k obrovské politizaci tématu covid. Sleduji debaty v okolních zemích, občas něco podobného zaslechnu z Polska, ale jinak nevnímám, že by to bylo jinde až tak dramaticky vyhrocené,“ tvrdí šéf sněmovny.
„Debata ve sněmovně k výsledku nepovede“
Bartoš vítá, že český premiér „konečně“ řekl, že musí udělat rozhodnutí, o kterém si myslí, že je správné, i když ho bude stát politické body. „Pandemie se nedá řídit podle průzkumu veřejných mínění. A odmítám, že by se z covidu stávalo, jak premiér tvrdí, volební politikum pro opozici.“
Čtěte také
„Kdyby vznikl odborný tým, který do sněmovny pošle opatření, které představí libovolný ministr zdravotnictví – a budeme vědět, že tam nejsou kšefty s vakcínami a levé na pozadí, nebo tím někdo není bitý –, tak to sněmovna schválí, protože to není politikum. Pojďme cestou Kochova institutu v Německu, ať v tom nejsou politici,“ žádá Ivan Bartoš (Piráti).
Vondráček ale trvá na tom, že zvláště opozice celé pandemické dění politizuje. „Jenže pan Bartoš na jednu stranu říká, že bychom se tomu měli věnovat ve sněmovně, ale pak že by se měli sejít odborníci. Čas bychom tomu měli věnovat, ale po osmi letech zkušeností tvrdím, že sněmovní debata k výsledku nepovede.“
„Jestli máme něco řešit, a tady s panem Bartošem souhlasím, tak vymyslet platformu, na které se budou scházet jejich a naši experti a ve výsledku mají politici z čeho vycházet. A když se sejdou předsedové stran a nejsou tam kamery, tak jsou schopni se domluvit,“ věří Radek Vondráček (ANO).
Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
Třítýdenní lockdown v Česku: Jaká opatření platí a jaké máme vyhlídky?
Začínají tři týdny přísných opatření, které mají pomoct dostat šíření koronaviru v Česku pod kontrolu. Jak velký budou mít efekt?
-
Už nám dochází i improvizovaná lůžka, za bodem zlomu jsme docela dlouho, tvrdí biochemik Konvalinka
To, že vláda oddálila rozhodnutí o zpřísnění restrikcí, je pro Jana Konvalinku zklamáním. „Nejenže je už nejvyšší čas, je v zásadě pozdě. Ale lepší pozdě než vůbec,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.