Tajemství ve výtvarném umění: Skryté vzkazy, významy a záhady
Dokazuje, že na slavné i méně slavné obrazy se nestačí pouze dívat, ale také o nich přemýšlet a hledat skrytá sdělení. Knihu Debry Mancoffové čte Lukáš Hurník.
Název i podtitul knihy slibují, že budou odhalena tajemství, záhady a skryté vzkazy v obrazech. Trochu připomíná dějovou linku filmu Šifra mistra Leonarda, v nichž se pomocí analýzy slavného obrazu Poslední večeře dokazuje přítomnost Marie Magdaleny mezi apoštoly hned vedle Krista.
Čtěte také
Zašifrované sdělení dokazuje, že Maří Magdaléna ve svém lůně nosila potomka Kristova, jehož pokrevní linie se vine až do současnosti. Její poslední nositelkou je překvapivě sličná policistka vyšetřující v Louvru vraždu svého dědečka.
Slova jako tajemství, šifra a záhada se dobře prodávají, ale tato kniha zas takové hluboké mystérium neodkrývá. Spíš na mnoha příkladech ukazuje, že na obrazy se nestačí jen dívat, ale přemýšlet o nich, hledat vzdělání v druhém plánu a vzít do hry naše předchozí zkušenosti.
Víc si poslechněte sami v audiozáznamu. (repríza)
Související
-
Barack Obama v knize Země zaslíbená vzpomíná na Bílý dům. A nechybí mu pokora ani sebereflexe
Barack Obama byl prezidentem zvolen v listopadu roku 2008. Politicky přitom stále byl vlastně nováčkem. V kampani ale jako by připomínal spíše rockovou hvězdu než politika.
-
Je-li vesmír plný strun, tak fyzika je harmonie a chemie je melodií. Michio Kaku: Božská rovnice
Možná jste fanoušky seriálu Teorie velkého třesku. Pamatujete si scénu, kdy se Leonard Hofstadter rozešel s Leslie Winkleovou, protože nesouhlasila s teorií strun?
-
Thriller ze zákulisí hybridní války. Alexandra Alvarová: Krmit démony
Alexandra Alvarová se snaží beletristickou formou postihnout velmi složitě uchopitelnou realitu vzniku koncepce hybridní války, její rozvíjení a důležité milníky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka