Luuk van Middelaar: Pandemonium, záchrana Evropy. Unie se pod tíhou krize nerozpadla, naopak posílila
Ruská agrese proti Ukrajině ukázala mnohé a mimo jiné taky odhalila jednotu Západu, jakou asi čekal málokdo. Neplatí to jen o vztahu mezi EU a Spojenými státy, ale snad ještě víc o vztazích mezi jednotlivými členskými zeměmi EU. Ona tak často vysmívaná sedmadvacítka, obviňovaná jedněmi ze snahy o vznik superstátu, druhými z paralýzy a neakceschopnosti, uvalila na Rusko nečekaně tvrdé sankce a jasně podpořila Ukrajinu.
Pandemie zprvu zasáhla mimořádně tvrdě nejen miliony evropských občanů a jejich státy, ale i projekt evropské integrace jako takový.
Čtěte také
Přesto, že jde o klub, jehož členové spolu desítky let úzce spolupracují. Po propuknutí pandemie jako by platilo každý sám za sebe. Příkladem byla situace Itálie, kterou virus v Evropě zasáhl jako první.
Státy EU po počátečním váhání v březnu 2020 nakonec na pandemii zareagovaly společně, jednotně a mimořádně silně.
Jak to, že se dokázaly jednomyslně shodnout na opatřeních, která by ještě o pár měsíců dřív naprosto neměla naději? Proč se opět nepotvrdily předpovědi, podle kterých se Unie pod tíhou krize rozpadne?
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Ex libris, připravil Ondřej Houska.
Související
-
Rakušané byli i nacisté a antisemité, ne jen oběť Hitlera. Gafke: Heydrichovi muži z Východní marky
Matthias Gafke mapuje nacistickou bezpečnostní elitu v Rakousku z období války. Přináší kořeny, ze kterých vyrůstal rakouský nacismus, i biografie nejdůležitějších osob.
-
Jak Západ podcenil Rusko a proč nemůže být jiné. Alexandr Mitrofanov: Mrazík s pendrekem v ruce
S knihou Mrazík s pendrekem v ruce se pořad Ex libris pokusí odpovědět, proč je Rusko takové a jiné být nemůže. Autorem úvah je novinář Alexandr Mitrofanov.
-
Jak se opevňovalo Československo, stavěly řopíky a obsazovalo pohraničí. Sudety ve stínu Mnichova
Ve 30. letech se v pohraničí začala stavět obdoba Maginotovy linie, pevnostní opevnění. Některé pozemky armáda vykupovala od majitelů, ty menší zabírala bez dohody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka