Svoboda: Je Čína zachráncem, nebo původcem pandemie? Zachránce jí neprošel, ale není ani viníkem
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala země světa, aby zjistily první případy covidu-19 na svém území kvůli spekulacím o zatajování nákazy ze strany Číny. Jsou Číňané zachránci, nebo původci pandemie? Změní se nějak vztah světa s asijským tygrem?
Čtěte také
Ředitel Diplomatické akademie a poradce premiéra nebo bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) na otázku, jestli se Číňanům podařilo vyjít z celé krize jako zachránce, a ne původce pandemie z Wu-chanu, říká:
„Snaha ukázat se jako zachránce se jim nepodařila… Máme co do činění s mlžením, protože to na mne dělá dojem, že pandemie tady byla dřív, než byla oficiálně přiznána. A to udělali, až když jim nezbylo nic jiného, než to přiznat.“ V Interview Plus dodává, že přitom vychází pouze z otevřených zdrojů.
Varuje, že všechny informace, které přijdou od Číňanů, musíme brát s velkou rezervou, protože nejdou ověřit z nezávislých zdrojů. „Takže to, co dostaneme, jsou samozřejmě informace cílené.“
Bitva o viníky
„Sledujeme boj o výklad a bitvu o to, kdo je viníkem. Osobně si myslím, že neexistuje nějaký stát, který je viníkem… To, čím teď procházíme, je unikátní a jedinečná zkušenost, kterou jsme jako lidstvo ještě nikdy neprošli. Protože tato hrozba přišla z nebe, chcete-li shora. Není to nějaká revolta chudých proti bohatým, nebo víc rozvinutých (zemí) proti těm míň. Zkrátka – je to pandemie, která najednou padla na celý svět.“
Čtěte také
Poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) se pak domnívá, že slovní útoky Američanů, kteří Čínu obvinili ze zatajování a označili ji za původce pandemie, jsou součástí boje o Bílý dům (na podzim proběhnou prezidentské volby).
Obvinění ze strany amerického šéfa diplomacie byla velmi silná. „Ale problém je v tom, že nepředložil na stůl jediný důkaz. Jeví se to spíš jako odůvodněná spekulace… Čtu to tak, že prezident Donald Trump potřebuje… ukázat, jak chrání Ameriku proti Číně, ale podle mě důkazy nejsou, byť nákaza přišla z Číny. Ale jde o to, jestli to je vina čínského systému, nebo jestli se tam ta nemoc objevila, protože se tam zkrátka objevila.“
Vždyť to nebyl dar...
Jak se pak dívá na „vítání“ čínské pomoci na letišti s tehdy tak nedostatkovým zdravotnickým materiálem (dnes už víme, že za 4 miliardy korun)?
Čtěte také
„Když jsem vyzvedával manželce krabici s rukavicemi a dezinfekcí do ordinace, tak jsem tam dostal krabici, kde byl velký nápis Pandemie pomine – česko-čínské přátelství nepomine. To se nelíbí. Není to tak, že budeme závislí na Číně. Naopak. Musíme si z toho vzít ponaučení a být připraveni na evropská a vlastní řešení, to je pro nás vždy spolehlivější než to čínské.“
Prý by krabici s podobným nápisem chápal, kdyby šlo o dar. „Ale to dar nebyl, to bylo řádně zaplaceno… Ten vztah má být obchodní: já pán – ty pán… Nemyslím, že by se nějakými vlajkami měla vítat tato pomoc, protože byla řádně zaplacena.“
Já pán – ty pán
Jak by měly nejen naše vztahy vypadat v budoucnu? „Jednak vztahy s Čínou jsou vztahy, kde nakonec jen oni rozhodnou. To znamená, že si smlouvami nemůžeme vyjednat nějaký vztah, ale je jen na nich, jestli se těm dalším otevřou více, nebo méně.“
Čtěte také
Druhá věc je prý změna postoje celého západního světa. „Protože Čína ukazuje, že je možný velký pokrok v bohatství a prosperitě bez toho, aby došlo k liberalizaci systému. Je tak otázka, do jaké míry může být ještě západní svět přesvědčený, že má nad nimi převahu… To ale neznamená, že bychom měli rezignovat na mluvení o principech lidských práv,… Ale asi se vrátíme… k vytváření vzájemně výhodných vztahů bez toho, abychom nějak tlačili na změnu jejich systému,“ dodává Cyril Svoboda.
Celé Interview Plus Jana Burdy si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Jan Fingerland: Čínská koronavirová otázka
Kolem koronaviru se rozvinula řada pozoruhodných debat. Například jestli jde považovat Čínu za viníka současného stavu, anebo naopak za hlavního zachránce. Nebo obojí.
-
Koronavirus není z laboratoře. To by si Čína nebo USA daly vlastní gól, říká biolog a genetik Petr
Kolik toho už vědci vědí o původu nového koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19? Hostem Leonarda Plus je biolog a genetik Jaroslav Petr.
-
Jiří Leschtina: Petříčkův úřad brojí proti Rusku a Číně. Přijde úder z Hradu?
Nedávno pronikla na veřejnost přičiněním webu Aktuálně.cz analýza ministerstva zahraničí, která rozebírá dopady koronavirové krize na světovou politiku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.