Bradáčová má čistý štít, zapsat se bude chtít reformou státního zastupitelství, míní Kundra
Nejvyššího státního zástupce Igora Stříže od dubna vystřídá Lenka Bradáčová. Podle reportéra týdeníku Respekt Ondřeje Kundry se tak plní přání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). „Otázkou nebylo, jestli k této výměně dojde, ale kdy,“ uvádí pro Český rozhlas Plus s tím, že v zákulisí se o tom mluvilo již před rokem. Tehdy ale ještě nebyl schválen nový zákon o státním zastupitelství.
Ten přinesl důležitou změnu v tom, že vláda už nemůže nejvyššího státního zástupce odvolat bez udání důvodu. V minulosti ho totiž mohla kdykoli odvolat, pokud nebyla spokojena s jeho prací, případně pokud žalobci sáhli do politicky exponovaného případu.
Čtěte také
„Piráti neměli s Igorem Střížem problém, protože on tu funkci vykonával standardně a profesionálně. Lenka Bradáčová vždy měla silné odpůrce, Blažek na ně narazil už při jejím jmenování na vrchní státní zastupitelství v Praze před 12 lety a odpor svých spolupracovníků musel překonávat i před rokem,“ popisuje novinář.
Střížovi byla vyčítána jeho komunistická minulost, podle Kundry ale později v dobrém slova smyslu sloužil demokratickému právnímu státu a postavil se například proti politickému zneužívání justice v kauze někdejšího místopředsedy vlády Jiřího Čunka (KDU-ČSL).
„Někteří vládní politici ho nechtěli i proto, že ho jmenovala předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Politici k funkcím v bezpečnostních složkách přistupují vždycky hodně mocensky, chtějí si je obsadit svými lidmi, nebo aspoň nominanty. Blažek je chytrý taktik, vybral si čas po Vánocích, kdy politiku nikdo neřeší, a vláda Bradáčovou schválila jednomyslně. Měl to dobře připravené,“ konstatuje.
Čistý štít, ale...
Volbu Bradáčové považuje novinář za logickou, jde o výraznou představitelku veřejné žaloby, která umí komunikovat a má své představy o tom, jak dále reformovat soustavu státních zastupitelství.
Čtěte také
Někteří její bývalí kolegové výběr zpochybňují, upozorňují na to, že vedle sebe nesnese kritické hlasy, ve svém okolí nenechává vyrůst nikoho výraznějšího a nechce se prý pouštět do politicky citlivých případů. Kundra ale zároveň podotýká, že kritici Bradáčové odmítají mluvit na jméno a veřejně se tak postavit za svá tvrzení.
„Uvidíme, jak Bradáčová ke své funkci přistoupí, má na to sedm let. Myslím, že se bude chtít zapsat jako někdo, kdo reformoval státní zastupitelství. Čtyřstupňovou soustavu chce zjednodušit na třístupňovou, což by podle ní mělo přinést větší efektivitu fungování systému. Podle kritiků to ale povede k jeho utužení, aby ho měla více spoutaný,“ uvádí.
Z minulosti podle reportéra neexistuje případ, na kterém by bylo možné doložit, že by Bradáčová plnila nějaké politické zadání.
„Ani od jejích kritiků nezaslechnete žádné pochybnosti ohledně jejího čistého štítu. V tom si drží vysokou kredibilitu, což je vnímané i napříč opozičními stranami,“ uzavírá Kundra.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
„Lovkyně mafiánů“ novou šéfkou žalobců. Proč si Blažek vybral právě Bradáčovou a co chystá za změny
Stříž končí, Bradáčová nastupuje. Velká výměna v čele Nejvyššího státního zastupitelství. Proč k ní dochází zrovna teď? A jakou roli v tom sehrál ministr spravedlnosti?
-
Bradáčová: Řešit finanční zločiny je složité. Platí to i pro Čapí hnízdo
Podvody na internetových bazarech, nabídky falešných bankéřů na různých internetových platformách a krádeže dat z internetového bankovnictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka