Svatý Václav a raný český stát

28. září 2020

Ve státní svátek si každoročně připomínáme svatého Václava. Svatováclavská tradice je vůbec nejstarší v české historii. Toho, co skutečně o tomto knížeti víme, není ale mnoho.

Čtěte také

Přesné datum narození patrona české země a svatého knížete Václava, sice neznáme, ale historici hovoří o rozmezí let 907 až 909.

Podle dnes už zesnulého kardinála Miloslava Vlka, je možné spojit začátek pozemského působení tohoto národního patrona, s výročím jiného panovníka, a to Karla IV. Ten celou svou politickou i náboženskou činností svatováclavskou tradici obnovoval a rozšiřoval.

V pořadu se od historiků Petra Kubína, Petra Sommera a Jiřího Slámy dozvíte, jaký kníže Václav byl, ale i o tom, jak vypadal vývoj raného českého státu v kontextu středoevropských dějin.

Z nejstarších legend přemyslovských čte Irena Hýsková. Pořad připravila Teresie Bečková. Technicky spolupracovala Valerie Racmanová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.