Studenti mají po covidu úplně „rozbité“ vztahy – to pak vede k šikaně, myslí si kantor z SOŠ Vacek
„Zneužívání tabákových výrobků a alkoholu, to je něco, co jsme dělali asi všichni v době dospívání. Ale teď po covidu, mně přijde, že děti jsou úplně rozbité, hlavně pokud jde o vztahy,“ říká Zbyněk Vacek, který učí angličtinu a ruštinu na Střední odborné škole a učilišti ve Vlašimi, kde má zároveň v gesci metodiku prevence rizikového chování.
Čtěte také
„To znamená, že je pro mladé dnes těžké navazovat sociální vztahy a vazby. A tím pádem dochází k šikaně a bohužel je to i sebepoškozování,“ dodává v pořadu Hovory.
Vacek se metodice prevence rizikového chování věnuje už několik let, a tvrdí, že nejzákladnější jsou mezilidské vztahy, resp. vztahy mezi studenty a kantorem.
„Musí ke mně cítit důvěru, což se nějakým způsobem daří. Nevím, jestli to jako je ve mně, nebo vyzařuji energii, která je k tomu přivede, ale oni se svými problémy za mnou opravdu chodí,“ popisuje.
Otevřená komunikace pedagogů s dětmi a mladistvými má podle něj příznivý vliv na klima ve školních kolektivech. „Myslím, že část učitelů a učitelek stále lpí na falešné autoritě. Žáci nejvíc ocení, když je berete jako sobě rovné a vědí, že je nepodrazíte," vysvětluje.
Víc si poslechněte v pořadu Hovory, ptá se Markéta Vozková.
Související
-
Počet dětí s depresemi a úzkostmi přibývá, výjimkou není sebepoškozování
Co dětem chybí a jak jim pomoci? V lékařské poradně o tom mluvíme s doktorkou Danou Chmelařovou, klinickou psycholožkou z plzeňské Fakultní nemocnice.
-
Smutek není deprese. Můžete nahlédnout do mé hlavy i do vzpomínek na sebepoškozování, říká režisér
„Mým cílem nebylo v lidech vyvolávat pocity deprese, ale spíš přiblížit, co je to za nemoc a jak s ní pracovat,“ popisuje režisér a scénárista Ondřej Moravec.
-
Sebepoškozování může být pro teenagera stejným únikem jako pro dospělého alkohol. Případů přibývá
Úzkosti, deprese, uzavírání se, vztek, ale i sebepoškozování a sebevražedné tendence. Dětí a mladých lidí, kteří se potýkají s psychickými problémy, znatelně přibylo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.