Středula: Úkolem vlády je teď řešit inflaci a ne stíhačky, které si možná nebudeme moci dovolit
Odbory jsou připraveny už od září pořádat protestní akce, pokud se s vládou nedohodnou na růstu platů. Obě strany sice tvrdí, že se chtějí dohodnout, ale zatím se jejich představy dalece rozcházejí. „Přestože hovoříme o udržení kupní síly, tak jsme na jednání nepožadovali, aby byly plně nahrazeny ztráty způsobené inflací,“ deklaruje předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„Řada těch zaměstnanců nejenže nedostala přidáno letos, ale ani v loňském roce. A to jsou věci, které se kumulují. Máme obavu, že vláda si neuvědomuje, v jaké situaci jsme,“ doplňuje s tím, že vládní představitelé chodí na jednání nepřipraveni.
Čtěte také
Středula naznačuje, že možným řešením by bylo snížení agendy pro veřejné zaměstnance: „Dlouhodobě říkáme, že jestliže někdo chce snížit počet zaměstnanců státu, tak musí ovlivnit i to, co je povinností státu provádět. V tom jsme státu nikdy nebránili, ale paradoxně to stát nikdy důsledně neudělal.“
Vláda by podle něj měla dostát svému závazku, aby učitelé měli 130 procent průměrné mzdy, a dále by mělo být všem zaměstnanců placeným z veřejných peněz navýšen plat od 1. října o 10 procent. Kompenzaci by navíc měli dostat ti, kterým letos nebyl plat zvýšen vůbec, a to buďto o 10 procent, anebo v pásmu mezi 700 až tisíci korunami.
Zvýšení by se prý mělo financovat z dodatečných příjmů státu v důsledku inflace, které by měly za celý rok činit až 150 miliard korun.
Regulace cen
Středula přitom odmítá kritiku viceguvernérky České národní banky Evy Zamrazilové, že pokud by si zaměstnanci vynutili zvýšení mezd o inflaci, byla by to jasná známka toho, že je rozjetá inflační spirála a inflace bychom se ještě dlouho nezbavili.
„To, co požadujeme, inflaci nezvedne. Stát by se měl podívat na to, v jakých segmentech došlo k navýšení inflace, protože i bez nárůstu mezd máme inflaci přes 17 procent a ta ještě dále poroste. My odhadujeme, že až na 20 procent,“ podotýká šéf odborů.
Čtěte také
Jako příklad uvádí Francii, která zregulovala ceny 120 nejčastěji nakupovaných výrobků a má inflaci okolo 7 procent. Postupovat by se prý mělo podle zákona o cenách, kdy by se stanovily maximální marže. „Přišli jsme s tím v lednu a vláda celou tu dobu s tím zákonem nepracovala. Je to fatální chyba a problém, který se promítá na výrobce, a zejména na občany,“ zdůrazňuje.
„Musíte řešit celý řetězec, od prvovýrobce po obchodníka. Není to žádná novinka, lze to udělat, jen musíte chtít,“ míní Středula. „Není možné se spoléhat na to, že to zaplatí lidé. Není možné, aby tím chudým byl pouze člověk, který pobírá mzdu nebo plat,“ dodává.
Stíhačky? Možná si je nemůžeme dovolit
Kandidát na prezidenta kritizuje vládu za to, že místo témat minimální mzdy a platů ve státní sféře řeší nákup stíhaček: „To je otázka na několik let a rozhodně to není nutné v tuto chvíli řešit. Teď má řešit to, jak pomůže ekonomice, a to bohužel nedělá.“
Jinak se totiž může stát, že si za pár let budeme stíhačky pořizovat v úplně jiné ekonomické situaci i společenské atmosféře. Proto je prý třeba se v nejbližších měsících věnovat boji s vysokou inflací a cenami tepla nebo hrozbám omezení dodávek plynu, abychom zvládli zimu.
Čtěte také
„Otázka obrany České republiky je nesmírně důležitá, nedovolil bych si to podceňovat. Ale v tom případě ať řeknou, kolik bude taková věc stát a zda na to máme finanční prostředky,“ upozorňuje v souvislosti s diskuzemi o nákupu amerických stíhaček F-35.
„Teď to určitě není hlavní téma pro veřejnou diskuzi, která jistě přijde. Ale už by měla být předložena celá bilance. Zároveň se bavíme třeba o dostavbě jaderné elektrárny a dalších důležitých věcech. Nedoporučuji to takto selektovat. Potom to vypadá, že všechno zvládneme, ale když to sečteme dohromady, tak to zvládnout nemusíme,“ varuje.
Poslechněte si záznam celého rozhovoru v Interview Plus.
Související
-
Pokud se nedohodneme na růstu mezd, vyvolá to sociální konflikt, míní šéf odborů Středula
„Nechceme nic jiného než to, co bylo předmětem diskusí před francouzskými prezidentskými volbami, tedy zachování kupní síly obyvatel,“ popisuje odborář Josef Středula.
-
Rychlíková: Navzdory tomu, že máme data, vláda nedokáže pomoc zacílit. Zatím jde ode zdi ke zdi
Vláda stále jedná o definitivní podobě tzv. úsporného tarifu. „Trvá dlouho, než se dozvíme, jak bude vypadat, obrysy ale vypadají dobře,“ soudí komentátor Schmarcz.
-
Ekonom Křeček: Nechci být hlásnou troubou vlády. Cítím se jako odborník, který řekne svůj názor
Je jedním z nejcitovanějších českých ekonomů současnosti. Štěpán Křeček od začátku tohoto roku vytvořil v českých médiích více jak 2200 mediálních výstupů a citací.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.