Vláda rezignovala na jakoukoli snahu šetřit. Měla by přistoupit k regulaci cen, protože trh s energiemi naprosto selhal, míní poslanec SPD Hrnčíř

28. červenec 2022

Vláda schválila novelu rozpočtu na letošek. Schodek se má podle ní zvýšit o 50 miliard na 330 miliard korun. Výdaje státu by ale měly být mnohonásobně vyšší. Ministerstvo financí však předpokládá, že nadpoloviční většinu z toho pokryjí vyšší příjmy státu způsobené inflací. Vyšší výdaje vláda odůvodňuje přímými i nepřímými dopady války na Ukrajině.

Podle současné vlády má být schodek rozpočtu nižší oproti novele navrhované předchozí vládou, která se navíc nemusela zabývat válkou na Ukrajině. Místopředseda rozpočtového výboru z SPD Jan Hrnčíř se proti nové vládní novele ohradil.

Čtěte také

„Já si myslím, že vláda naprosto rezignovala na jakoukoli snahu šetřit i díky tomu, že inflace je tak vysoká a vláda nechává vysokou daň z přidané hodnoty třeba na energie nebo základní potraviny. Ráda a často se vymlouvá na to, že musí řešit válku na Ukrajině, ale myslím si, že to nejsou zase až tak stěžejní výdaje.“

Jak uvádí Hrnčíř inflace není způsobena pouze válkou. „Když se podíváme na inflaci, jak vypadala před válkou, tak už bylo vidět, že na konci loňského roku poměrně rychle rostla a ke konci února dosahovala téměř 12 procent,“ vysvětluje. Podle něj jsou důvody inflace tedy daleko širší.

Elektrické energie vyrábíme dostatek, ale kupujeme ji za draho.
Jan Hrnčíř

Naopak člen rozpočtového výboru z ODS Jiří Havránek predikci ministerstva financí věří.

„Vláda nezapomněla na investice, nezapomněla na svůj slib, že opravdu bude jednat o rozpočtu odpovědně. Stále se bavíme o tom, že ten rozpočet tak, jak ho v září schválíme, je o více než 50 miliard nižší než ten, který původně chtěla vláda Andreje Babiše. Věřím, že i v dalších rozpočtech, které budou připraveny vládou Petra Fialy, uvidíme, že dochází ke škrtání zbytnělých výdajů státu.“

Šetřit by se mělo i ve státním aparátu

Opoziční strana SPD vládě Petra Fialy vytýká, že nepomáhá seniorům či rodinám s dětmi. Podle nich navíc ze strany vlády není dostatečná snaha o šetření.

„Tady jsou opravdu reálné důsledky toho, že se snažíme pomáhat se zvládnutím drahoty a dopadů Putinovy války a je to zase špatně. To je klasická opoziční rétorika. A i přesto, že mě vůbec netěší zvyšování schodku, tak zde je to jednoznačně opodstatněné dopadem války na Ukrajině,“ ohrazuje se Havránek.

Vláda Petra Fialy převzala prázdnou státní kasu a třeba i těch 66 miliard za energetický balíček znamená tři miliardy na úrocích.
Jiří Havránek

SPD si žádá na jedné straně šetřit, na druhé se postarat o lidi. Jak ale něčeho takového dosáhnout? Podle Hrnčíře by se měla například snížit DPH na energie a základní potraviny, jako je to v okolních státech.

Hosté:
Jiří Havránek, ODS, poslanec
Jan Hrnčíř, SPD, místopředseda rozpočtového výboru, poslanec, ekonom, VŠ pedagog
Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank, členka poradního týmu předsedy vlády, členka NERV
Martin Čaban, komentátor Seznam Zprávy

„Vláda by měla také přistoupit k regulaci cen. To je daleko efektivnější metoda, protože trh s energiemi naprosto selhal. My elektrické energie vyrábíme dostatek, ale kupujeme ji za draho,“ vysvětluje a dodává, že by vláda měla začít šetřit i v rámci státního aparátu.

Havránek opoziční náměty přijal a sám potvrdil, že se o úpravu státního aparátu snaží, a to především u služebního zákona.

„Já si myslím, že ta úprava služebního zákona může být něco, co povede k rozšpuntování státní správy. Samozřejmě nedoženeme ze dne na den absence digitalizace státních agend posledních let, ale věřím, že tento slib bude splněn.“

Vláda se snaží, ale nepomůže každému

I přes veškeré snahy vlády o úspory a zároveň udržení stabilní společnosti, ve své novele nedostatečně myslí na pomoc jak domácnostem, tak firmám, které jsou zasažené vysokými cenami energií. Podle Havránka ale už není možné uvolnit více prostředků.

„Vláda Petra Fialy převzala prázdnou státní kasu a třeba i těch 66 miliard za energetický balíček znamená tři miliardy na úrocích, protože úrokové sazby jsou v tuto chvíli vyšší. Vláda vyvažuje sociální smír s budoucností Česka a nemyslím si, že podpora by byla malá.“

Čtěte také

Podpora ze strany vlády je v jiných státech EU vyšší než ta v Česku. Proto je také možné, že některé české podniky by už nemusely být konkurenceschopné, i přesto, že se vláda bude snažit podnikům s drahými energiemi vypomoct.

„Pomoc nebude dostatečná možná z toho pohledu, že nepokryje všechna navýšení cen, ale já věřím, že není nezanedbatelná, že opravdu pomůže a pokud bude pokračovat nějaký velký problém, tak že se objeví další podpora, a to zejména těm malým a středním podnikům,“ dodává Havránek.

Poslechněte si celé Téma dne Lukáše Matošky.

autoři: Lukáš Matoška , vkry
Spustit audio

Související