Středověká společnost uměla žít s neustálou přítomností smrti. Moderní člověk si ji odsunul, myslí si spisovatel František Kalenda
František Kalenda je kulturní antropolog a spisovatel, kterého fascinuje člověk a společnost středověkého světa. Také ale propadl zemím Latinské Ameriky, zejména Brazílii. Má ženu z Maroka, žije s rodinou převážně ve Francii a píše historické romány a detektivky. „Nemám rád stereotypy o středověku, že to bylo strašlivé a temné místo. Dokonce i s kanalizací a odpadem to leckde nebylo tak hrozné, protože si to dokázali zařídit,“ říká v pořadu Hovory.
„Na středověku mám od dětství rád jeho neuvěřitelnou pestrost a spojení s náboženstvím, které mě odjakživa fascinovalo a které prostupovalo celou středověkou společností.“
Čtěte také
Kalenda napsal i Zpověď posledního mnicha, tedy historickou detektivku, která se odehrává v roce 1322. Spisovatel si nemyslí, že by středověk byl nějak víc mystický, blíž měli ale k duchovnu. „To bylo dáno i neustálou přítomností smrti. Společnosti věděla, že smrt je přítomná, dokonce, že může přijít v každém okamžiku.“
Tehdy byla vysoká kojenecká úmrtnost, když jste přežili do cca 12 let, byli jste výjimkou, lidé umírali při různých typech rutinních činností. „Protože se rychle nedostali ke zdravotní péči, ale k úrazu mohl každý přijít třeba i při četných válečných taženích atd.“
Čtěte také
„Moderní člověk si smrt trochu odsunul ze svého života. Všichni se snažíme předstírat, že neexistuje a že snad všichni budeme žít věčně. Tehdy se naopak nad věčným životem a tím, co se stane po smrti, ať už s námi, nebo s našimi blízkými, hodně přemýšlelo.“
A protože spisovatel rád píše detektivky, je téma smrti v nich neustále přítomné. „V poslední knížce Zpověď posledního mnicha také hodně pracuji s tématem smrti a také viny, případně utíkání před zodpovědností a odchodu do kláštera.“
„Také jsem hodně pracoval s představou, že bych se třeba jednou zavřel někam do kláštera a předstíral, že svět okolo neexistuje, ale to asi není ideální řešení, když člověka něco trápí.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.
Související
-
Legendy o sv. Mikuláši ve středověké hudbě
Středověké legendy o svatém Mikuláši v podání vokálního souboru Anonymous 4. Připravila Lenka Harigelová. Natočeno v roce 2023.
-
Jan Fingerland: Postmoderní středověk podle Karla III.
Co není pružné, nevydrží. Přílišná pružnost ale znamená nedostatečnou pevnost. Platí to i pro monarchii a její ústřední obřad, totiž korunovaci.
-
Kojatova tvrz v karlovarských lesích byla dominantou středověké osady Thiergarten
Další díl seriálu o Zapomenutých domech nás zavedl do karlovarských lázeňských lesů a prozradil, kde je možné dodnes najít pozůstatky tvrze ze 14. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.