Středověká společnost uměla žít s neustálou přítomností smrti. Moderní člověk si ji odsunul, myslí si spisovatel František Kalenda

18. březen 2024

Největší audioportál na českém internetu

František Kalenda | Foto: Karolína Němcová, Český rozhlas

Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové

František Kalenda je kulturní antropolog a spisovatel, kterého fascinuje člověk a společnost středověkého světa. Také ale propadl zemím Latinské Ameriky, zejména Brazílii. Má ženu z Maroka, žije s rodinou převážně ve Francii a píše historické romány a detektivky. „Nemám rád stereotypy o středověku, že to bylo strašlivé a temné místo. Dokonce i s kanalizací a odpadem to leckde nebylo tak hrozné, protože si to dokázali zařídit,“ říká v pořadu Hovory.

„Na středověku mám od dětství rád jeho neuvěřitelnou pestrost a spojení s náboženstvím, které mě odjakživa fascinovalo a které prostupovalo celou středověkou společností.“

Čtěte také

Kalenda napsal i Zpověď posledního mnicha, tedy historickou detektivku, která se odehrává v roce 1322. Spisovatel si nemyslí, že by středověk byl nějak víc mystický, blíž měli ale k duchovnu. „To bylo dáno i neustálou přítomností smrti. Společnosti věděla, že smrt je přítomná, dokonce, že může přijít v každém okamžiku.“

Tehdy byla vysoká kojenecká úmrtnost, když jste přežili do cca 12 let, byli jste výjimkou, lidé umírali při různých typech rutinních činností. „Protože se rychle nedostali ke zdravotní péči, ale k úrazu mohl každý přijít třeba i při četných válečných taženích atd.“

Čtěte také

„Moderní člověk si smrt trochu odsunul ze svého života. Všichni se snažíme předstírat, že neexistuje a že snad všichni budeme žít věčně. Tehdy se naopak nad věčným životem a tím, co se stane po smrti, ať už s námi, nebo s našimi blízkými, hodně přemýšlelo.“

A protože spisovatel rád píše detektivky, je téma smrti v nich neustále přítomné. „V poslední knížce Zpověď posledního mnicha také hodně pracuji s tématem smrti a také viny, případně utíkání před zodpovědností a odchodu do kláštera.“

„Také jsem hodně pracoval s představou, že bych se třeba jednou zavřel někam do kláštera a předstíral, že svět okolo neexistuje, ale to asi není ideální řešení, když člověka něco trápí.“

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Naděždy Hávové.

autoři: Naděžda Hávová , lup

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.