Sport je umělý svět s jasně danými pravidly. Umění je naprostý opak, říká performer a bývalý atlet Jansa
„Atletika mne donutila k sebekázni. Tehdy byla zajímavá i práce se selháním nebo nenaplněním plánu. Tři měsíce trénujete, intenzivně se věnujete přípravě na sezónu, a těsně před velkým závodem, když už vám to nejvíc jde a cítíte se nejlíp, přijde fatální zranění. V tom je sport neúprosný a nedá vám šanci situaci obejít jiným kreativním způsobem,“ říká Jakub Jansa, umělec, který pracuje s filmem, instalacemi a performancí – a je i bývalým atletem.
Čtěte také
A v pořadu Hovory pokračuje: „Je to umělý svět, ve kterém jsou jasně daná pravidla. Je až banálně jednoduchý a pro mnohé je snadné se v něm vyznat, protože má přesně danou strukturu. Oproti tomu svět umění je naprostý opak.“
Vedoucí Ateliéru performance na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně Jansa hovoří i o seriálu věnovaném celeru, který natočil. Ale i o tom, jak se videoart liší od filmařiny, o mezigeneračních sporech, nebo o tom, jak s dětským kočárkem naběhá každý měsíc sto kilometrů.
Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové, vysíláme v repríze z února letošního roku.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.