Spolužáci mi řekli věci, které děsily. Brečel jsem, popisuje 14letý Jeremy. Narodil se totiž jako dívka

Poslechněte si celé Zaostřeno Ivy Vokurkové
Podle odhadů jsou v každé průměrně velké škole v Česku zhruba dva transgender žáci. S tím, jak téma přestává být tabu, řeší dnešní dospívající svou genderovou identitu dřív a otevřeněji než v minulosti. Ne vždy to ale okolí dobře přijme. „Stalo se to tak, že se mně najednou na něco zeptaly holky z jiné třídy, a já jim odpověděl, že jsem kluk. A pak se to začalo strašně řešit,“ vzpomíná 14letý Jeremy, který se narodil jako dívka, ale už dva roky se identifikuje jako chlapec.
Jeremy se tak nedobrovolně tzv. vyoutoval zhruba před rokem.
Čtěte také
„A za pár dní se mi na Instagramu a všude na sítích začaly objevovat výhružné zprávy o spoustě hodně nepříjemných věcí. Stěžovali si na mne, že jsem zkažené dítě, když to zjednoduším.“
Padalo mnoho nepříjemných a anonymních výhrůžek. „V tu dobu jsem vůbec nechodil do školy, protože jsem se bál, že se mi tam něco stane. Řekli mi věci, které mě děsily. Brečel jsem. Byl jsem z toho hodně v depresích. Ale nenechali toho ani ve chvíli, kdy jim řekli, ať už to nedělají,“ popisuje transgender žák.
Není to nemoc...
Jeremy se tak po dohodě se školní psycholožkou a třídní učitelkou rozhodl ještě pro veřejný, oficiální coming out před celou třídou.
Čtěte také
„Stál jsem před tabulí, byla se mnou i třídní a školní psycholožka, a třídě jsem vysvětlil, že jsem trans, že se identifikuji jako muž. A že nechci, aby mi říkali tím starým jménem, ale chci, aby mi říkali Jeremy.“
Spolužáci to nepochopili. „Věděli, kde mám slabá místa a kam zasáhnout, věděli, jak mi udělat špatně. Taky jsem se snažil vysvětlovat, že to není nějaká nemoc, kterou bych je snad nakazil, protože si to jeden kluk myslel. A bylo toho víc, takže jsem upadl do velké deprese a raději přešel na dvouměsíční učení doma, resp. na domácí školu,“ doplňuje Jeremy.
Jak tento problém řeší školy? Může učitel trans žáka oslovovat jiným jménem a rodem, než které má v třídnici? S kým mají chodit na tělocvik – s děvčaty, nebo chlapci? Odpovědi hledá Zaostřeno Ivy Vokurkové, poslechněte si.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.