Spolu odmítá zvyšovat daně, takže deficity rozpočtu zaplatí středně až nízkopříjmoví lidé, předpovídá bývalý premiér Špidla
Dokáže ve volbách vítězná koalice Spolu společně s PirSTAN dostatečně zajistit potřeby občanů v existenční nouzi? Ztratí chudší lidé zastání? V okamžiku, kdy roste inflace, zvyšuje se cena energií, potravin i pohonných hmot? Jan Bauer (ODS) věří, že sociální politika bude efektivnější, Vladimír Špidla se ale obává vymizení levicových témat nejen ze sociální politiky.
„Mrzelo by mě, kdybychom si mysleli, že odchodem sociální demokracie ze sněmovny končí také sociální politika. Možná spíš odchází socialismus, ale zůstávají kvalitní strany, které ve svém programu sociální politiku mají,“ říká v Pro a proti místopředseda sněmovního Výboru pro sociální politiku poslanec Jan Bauer (ODS).
Bývalý premiér a předseda ČSSD, dnes poradce ministryně práce a sociálních věcí Vladimír Špidla věří, že ve sněmovně aktuálně není uskupení, které by hájilo zájmy sociálně slabých.
„Má základní obava je jednoduchá: Kdo zaplatí stabilizaci veřejných financí?“ ptá se ekonom. „Koalice Spolu odmítá zvyšování daní a z toho jasně vyplývá, že to zaplatí ti, kteří veřejné finance nejvíc potřebují, což jsou středně až nízkopříjmoví lidé.“
SPOLU odmítá zvyšování daní, takže to zaplatí středně až nízkopříjmoví lidé.
Vladimír Špidla
Bauer souhlasí, že zadlužení, které způsobila dosluhující vláda, se bude snižovat složitě. „Aktuální návrh rozpočtu je pro nás nepřijatelný. Nikde jsme nepsali, že zmenšování deficitu půjde na úkor chudých. Většina českých občanů ve volbách dala za pravdu tomu, že se stát musí uskrovnit. To neznamená, že se bude šetřit v sociální oblasti.“
Zvyšování daní?
„Jestli má ČSSD pocit, že všechny sliby, z nichž některé byly bohužel i naplněny, rozvrátily státní finance, a že se to musí a priori řešit jen zvyšováním daní, tak s tím nesouhlasím,“ oponuje poslanec ODS.
Čtěte také
Podle Špidly je ale program koalice Spolu založen na chybné premise. „Nezvyšovat daně naráží na zeď. Doufám, že koalice konfrontována s realitou nakonec odstoupí od svého programu a bude si počínat rozumněji. Přebírají odpovědnost a myslím, že nakonec svá ideologická schémata odhodí. Když se ukáží jako neživotná.“
„Sedím ve Výboru pro sociální politiku a čtyři roky jsem ,zpravodajoval‘ rozpočet této kapitoly. Jestli má někdo pocit, že 750 miliard korun je málo peněz na důchody a další dávky, tak se mýlí. Je to obrovsky nabobtnaný rozpočet. Máme 26 typů dávek, a i tady je třeba, a dělala to i ministryně Jana Maláčová (ČSSD), přemýšlet o zefektivnění některých dávek.“
Máme 26 typů sociálních dávek a je třeba přemýšlet o zefektivnění některých z nich.
Jan Bauer
Bývalý premiér Špidla přesto trvá na tom, že s odchodem levicových stran z Poslanecké sněmovny zmizí i levicová témata. „Neříkám, že zmizí sociální politika. Ta levicová ale dbá na dobré pracovní vztahy, zvyšování mezd, silné odbory. A to jsou prostě věci, které nejsou součástí středopravicové politiky. Levicové téma rovnováhy mezi prací a kapitálem zastoupena nebudou.“
Čtěte také
„Socialisté mají představu, že se musí vybírat daleko víc peněz, které pak budou moudře přerozdělovat. My naopak věříme, že je lepší víc peněz nechat lidem, protože oni lépe vědí, jak s nimi naložit. Někdy jsem měl pocit, že dnes je rodina sociální případ, která bez dávek nemůže přežít. Rodiny by měly mít dost peněz i bez dávek vymyšlených na ministerstvu,“ hájí konzervativní sociální politiku Jan Bauer (ODS).
Bývalý šéf ČSSD závěrem vysvětluje, že levicová sociální politika považuje sociální výdaje za investici do rozvoje lidského potenciálu.
„Nejsou to vyhozené peníze. A důchody nejsou v žádném případě sociální dávka, tou není ani minimální mzda. Mzdy jsou u nás ale významně nižší než na západ od nás, takže mladá rodina se většinou jen z příjmů neuživí. Proto je správné, aby dostala z veřejných prostředků podporu,“ uzavírá Vladimír Špidla.
Celé Pro a proti Karolíny Koubové najdete v audiozáznamu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.