Znovu povinná vojna? Musíme stát na vlastních nohou, volá Čunek. Podle Metnara chybí infrastruktura

28. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Senátor Jiří Čuněk (KDU-ČSL) (vlevo) a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) | Foto: Zdeněk Němec / Ondřej Deml, Koláž Českého rozhlasu

Zavede Česko znovu povinnou vojenskou službu? Poslechněte si debatu senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO)

Povinnou vojenskou službu už v Evropě zavedly Švédsko, Norsko, Litva či Lotyšsko. Polsko, Británie nebo Německo o tom vážně uvažují. Mělo by vojnu znovu zavést také Česko? „Mnozí mladí muži tam pochopí, co je život,“ chválí v Pro a Proti senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Není na to absolutně vybudovaná struktura, které jsme se zbavili,“ upozorňuje předseda sněmovního výboru pro obranu a bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).

Podle průzkumu pro Český rozhlas by se v případě napadení státu armádě přihlásil jen každý pátý Čech. Pane Čunku, vy jste nedávno vyzval k obnovení základní vojenské služby. Není to poprvé, co jste to zmínil. Proč?

Jiří Čunek (KDU-ČSL): To nedávno se datuje do doby, když jsem byl ještě vicepremiérem, což bylo v roce 2008 a 2009. Potom v roce 2011 a každý rok to pokračuje. Teď si myslím, že nazrál čas pochopit, že moje výzva není samoúčelná.

Čtěte také

Česká republika, myslím tím celá její reprezentace – prosím, abstrahujte od této vlády, minulé, kterékoliv jiné, prostě od roku 2004, kdy byla zrušena vojenská základní služba – má přemýšlet dopředu. A to tak, že spojenci se mohou měnit, protože mají nějaké volby, které určí běh té či oné země.

Ale my se především máme starat o to, abychom stáli na vlastních nohou. Desetimilionový stát skutečně není malým státem, jak si mnozí lidé u nás myslí.

Musíme být odolní a samostatní, co nejvíce to lze. To nám může přinést jenom prospěch.

Pane Metnare, ohledně povinné vojenské služby stále trvá vaše přesvědčení, že stačí zlepšit podmínky, hlavně platové, pro profesionální vojáky?

Lubomír Metnar (ANO): Je to trošku širší problém, nelze to zúžit jenom na platové podmínky. Ale podle posledních výzkumů a analýz, které se dělaly a které jsem diskutoval i s náčelníkem generálního štábu (Karlem Řehkou), to opravdu můžeme zúžit na problémy, proč se nedaří rekrutace a jak tento stav zlepšit.

Ano, jedná se o vylepšení ekonomické stránky, to znamená navýšení finančních prostředků. Musíme se zaobírat dojížděním, což je největší problém, a podpořit otázku bydlení vojáků. To jsou stěžejní problémy, které vojáky pálí.

Výchova a socializace

Pane Čunku, jestli jsem správně pochopil vaše dřívější vyjádření na toto téma, tak podle vás by vojenská služba mohla mít i jistý výchovný aspekt, je to tak?

Čunek: Vždycky má výchovný aspekt. Všimněte si, že ti, co dneska odmítají službu, myslím z politiků, tak se velmi rádi vyjadřují jako „buzerace, která byla“ a podobně. Ale to jsou lidé, kterým ujel vlak. Oni mluví o úplně jiné době, jiných okolnostech.

Jedna okolnost ale zůstává stejná. A to, že naše ohrožení se může rychle změnit. To znamená, že musíme být připraveni. A připraveni nejsme. Druhá věc je socializace, o které jsem mluvil například v souvislosti se švýcarskou armádou.

Čtěte také

Ať je pán nebo kmán, když to tak řeknu, tak prostě nastoupit musí. Na kavalci spí vedle se z jakýchkoliv jiných společenských vrstev. Jsou si tam rovni a prodělávají výcvik.

Tam pochopí mnozí mladí muži – zvláště ti mamánkové nebo takoví ti mladí lidé, jejichž povolání je být synem, protože mají bohaté rodiče a podobně – co je život.

Po výcviku  který by mohl být, a to je věc diskuze, jestli čtyři, pět nebo šest měsíců – budou tito lidé připraveni. Když bude nějaká přírodní katastrofa nebo povodeň, a to všechno jsme tady měli, tak budou připraveni nastoupit.

Pane Metnare, jaké jsou praktické překážky zavedení povinné vojenské služby?

Metnar: Byla to velmi těžká cesta přerodu od armády braneckého typu, povinné vojenské služby, do profesionální. Bylo to, řekněme, dvacet let, kdy docházelo ke změnám, a proto armáda v současné době ještě není v optimálním stavu. Je co dohánět.

Čtěte také

Na povinnu vojnu není absolutně vybudovaná struktura, které jsme se zbavili. Museli bychom pro branecký typ armády, to znamená nějakou formu povinné vojenské služby, vybudovat téměř celé logistické zabezpečení.

Okamžitě bychom se vrátili nazpět. V době, kdy už jsme to provozovali a nebudovali, to znamená v době komunismu, se dávalo na armádu šest až sedm procent hrubého domácího produktu.

Jak by vypadala případná mobilizace v Česku? A nutí Česko k obnovení vojny mezinárodní situace? Poslechněte si celý díl pořadu Pro a proti ze záznamu v úvodu článku.

autoři: Jan Bumba , job

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.