Společné evropské problémy řešme společně, ne každý sám, žádá europoslanec Niedermayer (TOP 09)

21. prosinec 2018

Konec roku 2018 vybízí k závěrečné bilanci. Jak se daří České republice ve společenství unijních evropských států? Jak se popasujeme s tématem migrace nebo se současným střetem zájmů, který reprezentuje premiér Andrej Babiš?

„Česká republika je na tom v Evropské unii velmi dobře,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec Jaroslav Bžoch (ANO).

Ten věří, že je Česko v otázce migrace dostatečně proaktivní. „Říkali jsme, že podpoříme Frontex, posíláme peníze do fondů i posíláme naše lékaře. Neshodneme se jen na jediné věci, na povinném přerozdělování.“

„Souhlasím, že se na nás jako na státy V4 může pohlížet jako na původce rozbrojů. Nemyslím si ale, že by se Evropská unie nějak drolila. Můžeme ale napříč Evropou sledovat vzestup populistických stran, které se situací mohou zahýbat ve volbách v roce 2019.“

K přijetí eura jsme se zavázali a možná je chyba, že nám Evropská unie na to nedala termín, míněno s nadsázkou. Spousta lidí asi ani netuší, že jsme se zavázali euro přijmout, ale otázkou je, kdy to bude.
Jaroslav Bžoch

Bžoch souhlasí, že u nás chybí širší diskuze o euru. „Přiklonil bych se k názoru České národní banky, že v současné době se nám přijetí eura nevyplatí. Ale je pravda, že o euru jako takovém se málo mluví a diskuze o jeho přínosech u nás asi chybí.“

Současný střet zájmů premiéra Babiše a holdingu Agrofert, který převedl do svěřenského fondu, nevidí poslanec jako aktuální. „Pokud Evropská komise na konci dubna dojde k závěrům, tam se k tom můžeme vyjadřovat, do té doby nemůžu soudit, jestli nás to bude v očích Evropy poškozovat. Já si to osobně nemyslím,“ shrnul Jaroslav Bžoch (ANO).

Odpor české veřejnosti vůči euro je založen na neznalosti faktů

Europoslanec Luděk Niedermeyer (TOP 09) považuje migraci za klíčové evropské téma. „Česká republika je bohužel vnímána jako země, která komplikuje nalezení funkčního řešení, aniž by přicházela s vlastními návrhy.“

„Česká pozice v EU není špatná, ale problém migrace je významným faktorem v hodnocení Česka. Nesmíme zapomenout, že se vždy pár desítek tisíc lidí do Evropy dostane a řešení jejich žádostí o azyl je s námi blízce spojené. Bohužel některé země utrpěly velké politické škody, protože problém migrace řešily za ostatní.“

Může prý dojít k tomu, že se řešení problémů bude nakonec hledat mimo EU. „Ta zůstane, ale nebude hrát dnešní roli. Tu převezme někdo jiný, menší těsnější Evropa, ve které my nebudeme, protože nebudeme přizváni nebo se zapomeneme přihlásit.“

Mrzí mě, že tady není odvaha většiny politiků téma eura otevřít. Velký odpor veřejnosti vůči euru je založen na neznalosti a zkreslování faktů... Zatím vidím minimální snahu postoj veřejnosti ovlivnit tím, že o tom, co je euro, budeme korektně informovat. A to se bohužel už několik let neděje.
Luděk Niedermayer

Premiérův střet zájmů dostal Česko do velmi komplikované situace, věří politik. „V Evropském parlamentu jsou veřejně dostupná číslo o tom, kolik peněz premiérovy firmy čerpají... Pokud bude premiér dál vystupovat se svými požadavky na čerpání dotací, tak bude jeho pozice katastrofální.“

„Je jednou z hlavních otázek, jestli hledáme společné řešení na společné problémy. A to není jen migrace, ale životní prostředí, klimatická změna nebo terorismus. Tedy jestli řešení hledáme společně a snažíme se dohodnout, nebo zda-li to řešíme každý sám,“ připomněl nutnost nejen evropské spolupráce Luděk Niedermayer.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.