Slovensko i Rakousko zpřísňují opatření proti koronaviru, píší Aktuality.sk nebo Der Standard
Bratislavský kraj od pondělí zakazuje akce pro víc než 50 lidí pod střechou. Pod širým nebem platí nově limit 100 účastníků. Přísnější hygienická pravidla platí od půlnoci taky v celém Rakousku.
Nařízení slovenských hygieniků se týká všech událostí od sportu až po kulturu. Server Aktuality.sk k tomu píše, že boj s koronavirem začíná být nekulturní.
Čtěte také
Kulturní instituce doplácejí na snahu potlačit virus mimořádnými kroky. Komentátor Lubomír Jašek se ptá, proč se obětí stávají v první linii zrovna divadla, kina a koncertní síně. Na pivo, do nočního klubu nebo obchodního centra totiž může stále vyrazit každý.
Neexistují přitom důkazy, že by koncerty nebo večer v divadle, představovaly zvláštní riziko – pokračují Aktuality.sk. Kultura přitom není automat nebo abstraktní jev, který by fungoval nezávisle na lidech nebo ekonomice. Za prázdnými hledišti jsou stovky zaměstnanců, kterým nařízení Bratislavského kraje ohrožuje živobytí. I když stát část škod uhradí, živá kultura znova prohrává.
Rakousko: Roušky všude na veřejnosti
Přísnější hygienická pravidla platí od pondělní půlnoci taky v celém Rakousku. Zakrytá ústa a nos jsou nově povinná pro prakticky všechny veřejné vnitřní prostory.
Čtěte také
Dopoledne se taky mimořádně sejde štáb, který vládní opatření připravuje. Porada se měla původně konat až ve čtvrtek, rakouská vláda ale podle listu Der Standard nechce s vyhodnocením situace tři dny zbytečně otálet.
Kulturní akce a další větší setkání jsou v Rakousku dál možné. Za podmínky, že pořadatel zajistí rezervaci míst. Události pro víc než 500 lidí potřebují mít navíc úřední souhlas.
V Rakousku momentálně nejvíc nových případů nemoci covid-19 pochází z uzavřených skupin, rodin nebo oslav. Přesto ale vláda Sebastiana Kurze doporučuje práci z domu každému, pro koho je možná. Ministerstvo zdravotnictví zároveň promýšlí podmínky provozu zimních lyžařských středisek. Po zkušenostech z letošní zimy tak rakouská vláda zřejmě žádné noční tahy po návratu ze sjezdovky nepovolí.
Číňané sbírají data o Britech
Čínská technologická společnost cíleně vytváří databázi osobních dat desítek tisíc občanů Spojeného království. Informaci přináší deník The Daily Telegraph. Firma Čen-chua informace nabízela klientům. Mezi svými cíli přitom uvádí službu vlasti v digitální oblasti.
Čtěte také
Společnost si vedla záznamy o těch nejvlivnějších Britech – jak z politické nebo byznysové sféry, tak z královské rodiny. Celkem Číňané sbírali osobní data a všechny dostupné informace od 40 tisíců lidí.
Podle Telegraphu investigativní reportáž odhaluje špičku ledovce, jak funguje státní dohled v Číně. Od firmy s vlasteneckými úmysly je už pouze krůček k tajným službám. Takovou spolupráci čínská firma odmítá komentovat. Jak ale říká konzervativní poslanec Bob Seely, který taky patří mezi sledované osoby: Číňané data nesbírají proto, aby věděli, kdy odeslat narozeninovou pohlednici.
Je pravda, že osobní údaje shromažďují taky giganti jako Facebook nebo Google. Ti jsou ale podřízeni evropskému právu. Zároveň také neprovozují koncentrační tábory pro Ujgury, nezatýkají opoziční politiky v Hongkongu ani nevyhrožují Tchaj-wanu. Celkově by si proto Britové měli dát na spolupráci s čínskými technologickými firmami větší pozor – varuje Telegraph.
Celý přehled tisku, který připravil Ondřej Elbel, najdete v audiozáznamu.
Související
-
Evropa vyhlásila nezávislost na Číně, pohár trpělivosti přetekl, míní komentátor agentury Bloomberg
Evropané už mají po mnoha letech jednání dost zatvrzelosti Číny, s jakou její státní firmy pronikají na evropský trh, deformují konkurenceschopnost a kradou technologie.
-
Jan Fingerland: Tak co uděláme s tou Čínou?
Nad českou kotlinou se rozprostřel strach z čínské pomsty. Co s tím?
-
Prezident Zeman z nás dělá lokaje Číny a prodává naši svobodu, říká předseda Senátu Vystrčil
„Pokud děláme politiku, která vede k tomu, že se stáváme lokaji Číny, tak je to nesprávné a ti, kteří tuto politiku dělají, jsou prodavači naší svobody,“ zdůrazňuje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.