Slavní milenci. Příběhy vášně, která planula, spalovala a přinesla skandály i potíže se zákony

Milenci královna Viktorie a princ Albert. Láska až za hrob i manipulace, deprese a nechtěné porody

13. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Královna Viktorie a princ Albert v roce 1854 | Foto: TopFoto / Profimedia

Profily malých i velkých osobností 20. století (2. díl z 4)

Své zemi vládla britská královna Viktorie déle než kdokoliv před ní. Stala se symbolem své doby, jež nese i její jméno. Její manželství s princem Albertem bylo dlouho považováno za vzorné. Měli devět dětí, které uzavíraly sňatky napříč Evropou. Viktorie ale o tolik porodů nestála, ačkoliv žila ve společnosti, která mateřství a rodinu idealizovala, a sama se příliš nezajímala o ženská práva. Seriál Portrétů připomíná i tuto odvrácenou stranu slavné lásky.

Vláda Viktorie (1819–1901) trvala necelých 64 let. Zažila největší expanzi britské říše, která v čase její smrti zabírala téměř čtvrtinu zemského povrchu. Vrcholila průmyslová revoluce a odehrávaly se převratné změny.

Královna Viktorie se svým sluhou Johnem Brownem

Na mezinárodní scéně zvyšovaly moc Viktorie rodinné vazby na hlavní evropské královské rody, což jí vysloužilo přízvisko Babička Evropy. Například monarchové mocností, které proti sobě stály v první světové válce, byli vnoučaty Viktorie, nebo jejich partnery. Měla devět dětí a přes 40 vnoučat.

Její vládu provázel přechod k moderní konstituční monarchii. Série zákonů zvýšila moc Dolní sněmovny na úkor Sněmovny lordů a monarchy samotného, jehož role byla stále symboličtější.

V prvních letech vlády královně pomáhal premiér lord Melbourne a o diplomatický um svých premiérů – Henryho Johna Templa, Benjamina Disraeliho, Wiliama Ewarta Gladstoneho – se opírala celou dobu.

Názory měla konzervativní. Nepodporovala volební právo žen, nezajímala se o sociální otázky, byť 19. století bylo věkem reforem. Vzdorovala technologickým změnám, ačkoliv právě ony radikálně měnily tvář Evropy.

Navzdory oblíbenosti mezi britským lidem zažila mezi lety 1840 a 1882 několik pokusů o atentát.

Odvrácená strana manželství

Budoucí manžel, bratranec Albert, jí učaroval a prvotní vášeň pro něj nikdy neztratila. „Bez něj všecko postrádá význam,“ zapsala si po jeho smrti. Jako panovnice musela požádat o ruku jeho, vzali se v roce 1840.

Po jeho předčasné smrti v roce 1861 velmi truchlila a na léta se uchýlila do ústraní. Do konce života nepřestala nosit černé šaty a nabrala známý výraz přísné matrony.

Štěstí v jejich manželství trvalo navzdory konfliktům vyplývajícím z královniny nezkrotné povahy a častým záchvatům deprese, vyskytujícím se obvykle během těhotenství a po nich.

Vévoda z Wellingtonu nese dárek svému vnukovi, princi Arturovi, kterého drží jeho matka královna Viktorie. Za ní stojí princ Albert

Viktorie a Albert bývají dáváni za vzor jako ideální královský pár a německého prince mnozí historici vykreslují jako milujícího chotě, který svou ženu během její dlouholeté vlády podporoval.

Britská historička Lucy Worsleyová ale tvrdí, že Albert svůj pozitivní obraz nezískal zaslouženě: podle ní postrádal emoční inteligenci a manželkou manipuloval, aby dosáhl svého.

Albertovy ambice byly podle ní částečně důvodem, proč jeho manželka porodila tolik dětí. Viktorie se s tím nikdy nesmířila, nazývala mateřství odvrácenou stranou manželství a nejstarší dceři řekla:

„Je pěkná tvá hrdost nad poskytnutím života nesmrtelné duši, ale já se s ní neztotožňuji; mnohem víc nás ženy v těchto chvílích vnímám jako krávy nebo psy, neboť naše ubohá podstata je nucena stát se natolik animální a neestetickou."

Navzdory svému postoji k rození dětí žila ve společnosti, jež idealizovala mateřství a rodinu.

Královna Viktorie s diamantovým diademem na křtu prince z Walesu 25. ledna 1842 na plátně sira George Haytera

Chtěla si uchovat politickou moc, ale bezděčně vládla přechodu role panovníka z politické na ceremoniální. Když se stala královnou, byla její politická role nesporná. Když zemřela 21. ledna 1901, a na trůn usedl její syn Albert jako král Edward VII., byla změna na trůnu vnímána už jen jako společenská událost.

Vlády se ujala jako politička – umírala jako celebrita.

autoři: David Hertl , Martina Sedláková | zdroj: Český rozhlas