Skupina lékařů z italské Lombardie ostře kritizuje svou regionální vládu
Otevřený dopis hodnotí přístup regionu k pandemii covid-19. Právě bohatá Lombardie je nejhůř zasaženou italskou oblastí. Připadá na ni víc než třetina zaznamenaných případů a víc než polovina evidovaných obětí.
Čtěte také
Lombardští lékaři podle Ondřeje Klapala ze zahraniční redakce Českého rozhlasu své regionální vládě vyčítají nedostatek ochranných prostředků pro zdravotníky. Lékaři to považují za příčinu skutečnosti, proč se hlavně zpočátku nemoc šířila ve zdravotnických zařízeních a proč řada zdravotníků covidu-19 podlehla.
Dopis zveřejněný na webu federace lékařů, chirurgů a ortodontistů podepsali taky ředitelé zdravotnických úřadů v 11 (ze 12) lombardských provincií. Vládě vyčítají chybějící celkovou strategii boje s nemocí, dlouhodobé zanedbávání základní zdravotní péče, nedostatek kvalitních dat a omezené testování. To podle signatářů vedlo k výraznému podhodnocení počtu nemocných a v menší míře taky mrtvých.
Lombardští lékaři přitom poukazují na to, že sousední Benátsko, jedno z dalších epicenter, lidi masivně testovalo, zatímco v Lombardii testovali jen vážně nemocné, kteří přijeli do nemocnice. Lombardská vláda vedená stranou Liga se k dopisu zatím nevyjádřila.
Čtěte také
Kolik nových případů dnes v Itálii je? „Včera to bylo 3039, což je nejméně za víc než 3 týdny. Klesá taky denní nárůst počtu obětí nemoci. Co je nejdůležitější: už čtvrtý den v řadě ubylo pacientů na JIP,“ odpovídá redaktor.
Vedoucí sekce výzkumu italského Národního institutu pro zdraví Giovanni Rezza ale nabádá k další ostražitosti. Virus podle něj v populaci zůstane a pokles neznamená, že by se Itálie za týden nebo za měsíc dostala na nulu. Vyzval proto k dalšímu dodržování pravidel o bezpečné vzdálenosti mezi lidmi nebo omezeném vycházení.
Španělsko se zhoršuje
Španělské úřady uvolnily pravidla pro zemědělce a umožnili jim zaměstnat až 80 tisíc migrantů a nezaměstnaných.
Čtěte také
Místní farmáři by se tak měli vypořádat s nedostatkem sezónních pracovníků a vláda doufá, že tak zabrání nedostatku jídla a zachová postavení země coby největšího vývozce ovoce a zeleniny v Evropské unii.
Španělská pobočka Volkswagenu pak uvažuje o částečném znovuotevření své továrny v regionu Navarra. S uvolněním dalších opatření ale španělská vláda počítá až po rozšíření testování tak, aby se dařilo odhalit přenašeče nemoci covid-19, kteří nemají žádné příznaky. První nárůst v počtu nových obětí za 5 dní pak úřady přičítají jednak zpoždění některých dat z víkendu, ale taky to označují za běžnou oscilaci, která snad nenarušuje dlouhodobě příznivý trend.
Severní Korea poprvé dala data
Pchjongjang tvrdí, že k začátku dubna otestoval na nový koronavirus přes 700 lidí a u nikoho z nich se nákaza nepotvrdila. Přes 500 lidí ale zůstává v karanténě, dohromady jich tam v souvislosti s nemocí covid-19 od konce prosince bylo skoro 25 tisíc.
Severní Korea už v lednu dostala ze sousední Číny testy na koronavirus a manuál, jak postupovat. Světová zdravotnická organizace zase do země poslala ochranné prostředky.
Někteří experti podle agentury Reuters o severokorejských údajích pochybují i proto, že země je sevřená mezi dvěma ranými epicentry nákazy. Kromě KLDR jsou ale podle agentury Reuters ještě 4 další země bez zaznamenaného případu, a to Lesotho, Tádžikistán, Turkmenistán a válkou zmítaný Jemen.
Víc si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru Martiny Maškové.
Související
-
Karanténa provincie v oblasti Lombardie má konečně pozitivní výsledky, píší italská média
Nový koronavirus se v Itálii sice dál šíří a nakažených i obětí přibývá, média si ale všímají i některých pozitivních signálů.
-
Rozhodují o průběhu onemocnění COVID-19 geny?
Jaké fake news se šíří o léčbě koronavirové nákazy? Rozhovor s Janem Konvalinkou, biochemikem a koordinátorem testování na koronavir. Moderuje Veronika Paroulková.
-
Celosvětová databáze DNA pomůže rychle odhalit, proč i mladí mohou prodělat těžký průběh COVID-19
Vědci zjišťují, jak naše genetická výbava ovlivňuje průběh nemoci. To povede k vývoji cílenější léčby i rozpoznání dalších rizikových skupin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka