Karanténa italské provincie v oblasti Lombardie má výsledky. Našli pacienta jedna a hlavně klesá počet nakažených, píší italská média

11. březen 2020

Nový koronavirus se v Itálii sice dál šíří a nakažených i obětí přibývá, média si ale všímají i některých pozitivních signálů.

Čtěte také

Italský deník Corriere della Sera ve své online reportáži píše, že v městečku Codogno, kde v Itálii zaregistrovali prvního nakaženého nemocí COVID-19, takzvaného pacienta jedna, včera nezaznamenali žádné nové případy nemoci.

Deník uvádí, že na to okamžitě zareagoval i starosta města, který prohlásil: „Tento skvělý výsledek nám udělal velkou radost. Chtěli bychom říct, že my, kteří jsme se stali červenou zónou provincie Lodi, jsme brali karanténu vážně. Jenom díky tomu jsme mohli dosáhnout poklesu počtu nakažených, ve který jsme doufali.“ Lépe se vede i samotnému pacientovi jedna, který včera už mohl opustit jednotku intenzivní péče.

Wall Street Journal 

Americký ekonomický deník Wall Street Journal v článku věnovaném současné situaci v Itálii poznamenává, že vyhlášená karanténa a další vládní opatření nemají obdobu v žádné moderní demokracii v nedávné historii. Italové podle listu projevují stoickou rezignaci, někteří si však stěžují, že vláda nesáhla k takto radikálním opatřením už dřív.

V Rusku dosáhl počet nakažených novým koronavirem čísla 20. V Moskvě se na pozorování kvůli podezření z možné nákazy nachází 5,5 tisíce lidí. Píše o tom ruský opoziční deník Novaja gazeta, který se zabývá také šířícími se falešnými zprávami o tom, že v zemi ve skutečnosti je velké množství nakažených.

Čtěte také

První vlna těchto zpráv se objevila poté, když se v Moskvě na začátku března objevil první nemocný Rus, který přijel z Itálie. Na ruské sociální síti VKontaktě a v různých komunikačních aplikacích pak odborníci na kybernetickou bezpečnost objevili několik tisíc nepravdivých zpráv o masovém šíření koronaviru v Moskvě. Nejčastěji se objevovaly ve skupinách, určených pro matky malých dětí.

Jak píše ruská redakce Rádia Svobodná Evropa, moskevské úřady kromě jiných opatření, zvláště povinné domácí izolace občanů, kteří přijeli z rizikových oblastí, zakázaly masová shromáždění s účastí více než 5 000 osob. Svobodná Evropa v této souvislosti uvádí, že ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj už dříve prohlásil, že je pravděpodobné, že vláda koronavirus využije jako záminku k podobnému zákazu.

Víc si poslechněte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.