Situace na Blízkém východě se komplikuje, zdůrazňuje analytik Tureček. Do konfliktu vstupují Spojené státy i Jemen
Americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken zahájil cestu po Blízkém východě. Chce přispět k uzavření příměří v pásmu Gazy a taky k propuštění izraelských rukojmí stále držených Hamásem. Blinken se současně pokusí uklidnit situaci v regionu.
Čtěte také
„Anthony Blinken jede na Blízký východ především podpořit snahy o ukončení krize s izraelskými rukojmími, ale také jede napjatou situaci, která hrozí další eskalací,“ myslí si bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
Kromě války v Gaze dochází k útokům v Rudém moři i Jordánsku.
„Řetězec událostí, které v posledních měsících sledujeme, ukazuje, že se situace komplikuje. Je tak vidět, jak spolu souvisejí věci zdánlivě nesouvisející,“ říká odborník na Blízký východ Břetislav Tureček v pořadu Ranní Plus.
„Podívejme se, jak malá pozornost se věnovala válce v Jemenu. A najednou, za situace, kdy Húsíové s argumentem, že solidarizují s Palestinci, začali útočit na civilní lodě v Rudém moři, sledujeme, že i jemenská válka může pro nás být důležitá,“ dodává.
Čtěte také
Ke zvyšování napětí dochází i ze strany šíitských milicí. „Írán milice podporuje finančně, nicméně je otázka, jestli sám chce, aby podnikaly útoky. Není v jeho zájmu to dál eskalovat, ale spíš na útoky reaguje mírnými vyjádřeními,“ konstatuje Petříček.
Uklidnění a dohodu chtějí i další státy. „Může to být Saúdská Arábie, která se snaží s Húsíji dosáhnout míru. Právě z toho důvodu se může stát korektivem celé situace, protože ani Írán, ani Saúdská Arábie se nechtějí vracet do situace, kdy eskalace hrozila v daleko větším měřítku,“ domnívá se Tureček.
Slábnoucí americký vliv na Izrael
O dohodu a spolupráci se Saudská Arábie s Izraelem pokoušela ještě před vypuknutím války, částečně na úkor zájmu o Palestince. To se po vypuknutí války muselo změnit.
„Muslimský svět se sjednotil, v tuto chvíli Saúdská Arábie prostě nemůže jednat o míru s Izraelem, když celý arabský svět vidí utrpení statisíců Palestinců. Teprve když Izrael vybruslí z války v Gaze, bude možné mluvit o tom, že Saúdská Arábie naváže na normalizaci,“ odhaduje Tureček.
Čtěte také
Takové řešení ovšem zahrnuje otázku vzniku Palestinského státu, se kterou Izrael nesouhlasí a rozchází se názorově s významnými spojenci. Ke dvoustátnímu řešení by se přikláněly Spojené státy, Saudská Arábie, OSN i Evropská unie.
Vliv na izraelskou politiku je ale slabý. „Američanům se nedaří ovlivňovat Izrael tak, jak si představovali. Slyšeli jsme dokonce o útocích, kde se americký prezident Joe Biden nevybíravě vyjádřil na adresu izraelského premiéra Netanjahua,“ podotýká Tureček.
Čtěte také
Evropská vyjednávací pozice je přitom slabá dlouhodobě. „Evropská unie je v případě Blízkého východu rozdělena v pohledu na to, jakou strategii má zaujmout,“ uzavírá Petříček.
„Proto nehraje tak důležitou roli, jakou by mohla hrát, zejména s ohledem na to, kolik finančních prostředků v podobě humanitární pomoci do regionů ze strany EU směřuje.“
Více podrobností o eskalaci situace na Blízkém východě, cestě Antonyho Blinkena a dohodě se Saúdskou Arábií si můžete poslechnout v záznamu pořadu Ranní Plus, ptá se Lukáš Matoška.
Související
-
Analytička Kalhousová: Netanjahu se tváří jako lídr, ale snaží se politicky přežít
Popularita izraelského premiéra Benjamina Netanjahua i současné vlády je ale na bodu mrazu, uvedla na Dvojce analytička Irena Kalhousová. Moderuje Zita Senková.
-
Novinář Szántó: Buď Izrael obnoví svou okupaci Gazy, nebo si Palestinci povládnou sami
„Netanjahu bude bojovat do poslední chvíle,“ domnívá se Jakub Szántó, novinář, spisovatel a bývalý blízkovýchodní zpravodaj České televize.
-
Hamás chce výměnou za rukojmí ukončení izraelské ofenzivy. Požadují stažení armády z Pásma Gazy
„Úspěch bude záviset na tom, zda okupační síly budou souhlasit s ukončením rozsáhlé agrese proti Pásmu Gazy,“ řekl agentuře Reuters vysoký představitel Hamásu Sámí abú Zuhrí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.