Šetřit na našem předsednictví v Radě EU je demoralizující pro úředníky i diplomaty, tvrdí Vondra

6. září 2019

Andrej Babiš plánuje dát na české předsednictví v Radě Evropské unie v roce 2022 jednu miliardu a 200 tisíc korun. Peníze by tak stačily na menší počet diplomatů, než kolik během předsednictví v Bruselu měl nejmenší unijní stát Malta. Dá se s těmito penězi předsednictví zvládnout?

„Ano,“ říká v pořadu Pro a proti europoslanec za hnutí ANO Ondřej Kovařík.

Podle něj je důležité využití úředníků a diplomatů, kteří už v současné době agendu Evropské unie vykonávají. „A pak se bavme o těch, které bude třeba nabrat právě kvůli zvýšení nároků na personální zdroje z důvodu výkonu předsednictví.“

Každá země má vlastní přístup a model, který ji vyhovuje nejlépe... Je to na členské zemi, jak na tom bude pracovat. Strohé porovnání počtů není úplně vypovídající o tom, jak přesně předsednictví bude probíhat... V našem případě hraje roli řada zkušeností z doby před 10 lety…, o které se můžeme opřít a které můžeme zúročit stran organizace práce.
Ondřej Kovařík

Politik připomíná, že při českém předsednictví v roce 2009 řídilo 150 pracovních skupin Rady Evropské unie 146 českých diplomatů. „A to je v intencích, o kterých se bavíme... Jde také o to, jak předsednictví vykonávat... Třeba zda by na některá jednání část předsednické suity přijížděla z předsednického města, tedy z Prahy do Bruselu.“

„Experty a diplomaty máme v Bruselu už teď… Při nedávném rumunském předsednictví byl jejich tým složen z poloviny z expertů, kteří zasedají pravidelně ve formacích Rady a k jednotlivým technickým aspektům se tým rozšiřoval o ty, kteří přijížděli z Bukurešti... A hodnocení tohoto předsednictví bylo velmi pozitivní,“ konstatuje Ondřej Kovařík (ANO).

Babišovy tanečky

„Záleží na tom, jak se to počítá,“ vysvětluje europoslanec za ODS Alexandr Vondra.

Jen na čisté náklady na organizaci předsednictví prý částka stačí. „To je už jiné předsednictví, než bývalo. Premiér už nepředsedá Evropské radě, ministr zahraničí už nepřesedá Radě ministrů zahraničí. Za našich dob také bylo pět summitů.“

Myslím, že Českou republiku předsednictví nakonec bude stát stejně jako ostatní země. Tohle jsou jen takové tanečky. Andrej Babiš předpokládá, že náklady porostou, ale záměrně to drží takhle, aby pak mohl u dalších vícenákladů tvrdit, že to přeci říkal.
Alexandr Vondra

Pobyt diplomatů v Bruselu představuje vyšší náklady než u úředníků pracujících v Praze, kteří jednou za čas letí do Bruselu. „Úspornější je pražská varianta. Ale jste-li stále v Bruselu, máte větší přehled do tom, co se zde odehrává. Na druhou stranu, čím více týmu máte mimo Prahu, tím víc je ovlivňován prostředím bruselský a ne pražským.“

„Když si spočítáte veškeré personální náklady na všechny úředníky všech ministerstev, které se této problematice budou věnovat, tak bych premiérovo vyjádření kritizoval, protože je minimálně demoralizující pro všechny ty, kteří budou mít příležitost se na předsednictví podílet, leccos se naučit a využít ho k obhajobě našich zájmů,“ shrnuje Alexandr Vondra (ODS).

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.