Šéfredaktor Tabery: Smyslem Respektu je věřit v inteligenci čtenářů, ne se politicky profilovat

3. listopad 2023

Časopis Respekt má novou adresu. Jeho vedení se rozhodlo opustit vydavatelství Economia a věří, že po osamostatnění bude moci lépe reagovat na požadavky čtenářů. „Žádný titul se nemůže zastavit ve vývoji a spoléhat na minulost. V médiích je to neúprosné, s každým novým vydáním musíte pořád obhajovat tu kvalitu. Rád bych, abychom se posunuli obsahově, ale třeba i technologicky v publikování textů,“ říká šéfredaktor Erik Tabery.

„Uvažujeme i o obsahových krocích, které si zatím nechám pro sebe, ale chceme zkusit něco nového. S každým novým pokusem je pochopitelně riziko, že nevyjde, ale nemožnost zkoušet nové cesty byla v posledních letech příliš silná,“ dodává.

Čtěte také

Pro postup svého někdejšího vydavatele má zároveň pochopení: „Dnes jsou časy pro média opravdu mimořádně těžké. Všichni bojují o přežití a řekněme, že v rámci toho boje o přežití se občas ztrácí pozornost k jemným, ale z mého pohledu velice důležitým nuancím.“

Nová vydavatelská společnost bude mít čtyři vlastníky se stejnými podíly, jedním z nich bude i sama redakce Respektu. „Každý redaktor a redaktorka jsou podílníci a u vedení redakce je těch akcií o něco více,“ vysvětluje.

Respekt pro čtenáře

Za zásadní úkol považuje Tabery zvýšení počtu předplatitelů – pokud se to nepodaří, je budoucnost Respektu ohrožená.

„Kdyby se nám podařilo mít 40 tisíc platících čtenářů, tak je Respekt ,za vodou‘,“ uvádí s tím, že prodaný náklad se teď pohybuje okolo 32 tisíc, a to v kombinaci digitálního a tištěného vydání.

Čtěte také

Volný prodej je pro časopisy stále více okrajová záležitost, v případě Respektu to ale neplatí: „Máme rozptyl od 8 do 11 tisíc výtisků prodaných na stáncích, což je víc než u leckterých titulů celkový prodej. Proto se stále soustředíme na tištěnou podobu i distribuční síť,“ doplňuje.

Místo Respektu v české mediální krajině vidí Tabery v nabízení kontextu a hloubky v prezentovaných tématech. „Je to novinařina, která nevzniká v kancelářích, ale na místech, kde se něco děje. Investigativní novinařina má silnou tradici, ale také sociální témata a zachycování toho, jak se v Česku žije,“ popisuje.

Čtěte také

Odmítá naopak, že by se Respekt měl více politicky profilovat, aby tím oslovil více čtenářů i sponzorů.

„Nám se stává, že když z pohledu některých lidí nejste v tom správném rohu, tak mají pocit, že něco zrazujete. Ale já to považuji za obrovskou výhodu. Nemyslíme si, že máme být věrozvěsty a říkat lidem, jak mají myslet. Přijde mi lepší, když přinášíte dostatek zajímavých informací a lidé se potom svobodně rozhodnou, co si o světě myslet. Smysl Respektu je věřit v inteligenci svých čtenářů a předkládat jim dobré čtení,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související