Současná vláda hodila svobodná média přes palubu, soudí novinář. Je to první vláda, která se tématu vůbec věnuje, odmítá europoslankyně

1. březen 2023

Novinářské organizace kritizují zrušení postu vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, který měl podporovat nezávislé sdělovací prostředky. Novinář Ondřej Neumann krok vlády kritizuje a obává se o osud svobodné žurnalistiky, europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS) ujišťuje, že v agendě stát bude pokračovat na jiných místech.

„Předchozí vláda se těmto tématům vůbec nevěnovala, až vláda Petra Fialy zřídila pozici vládního zmocněnce, který dostal úkol, jež byl naplněn. Agenda však nezmizela, pouze bude rozdělena na dvě části,“ uvádí v Pro a proti poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS).

Strategická komunikace vlády není o podpoře profesionální žurnalistiky, ale o nastavení pravidel, aby místo ní nevznikaly dezinformace.
Ondřej Neumann

Novinář serveru Hlídací pes a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann upřesňuje, že zrušený post řešil agendu médií a dezinformací, která nezmizela, ale agenda médií propuštěním Michala Klímy ano.

„Plán, který předložil pan Klíma, obsahoval konkrétní body, ale když jsme se ptali, jak mediální agenda bude pokračovat, všude jsme naráželi na to, že se neví. Strategická komunikace vlády je o něčem jiném, ne o podpoře profesionální žurnalistiky, ale o nastavení pravidel, aby místo ní nevznikal prostor pro dezinformace,“ dodává Neumann.

Čtěte také

Agenda médií teď spadá pod Úřad vlády, upřesňuje politička. „Ale zmíněný akční plán byla jen pracovní verze něčeho, co uniklo do médií a nevědělo se, jak se s tím bude pracovat. Jsou velké pochybnosti, jestli je vhodné, aby nezávislé žurnalisty podporoval stát různými granty, tím by přestali být nezávislí.“

Většina západních demokracií jednoznačně nezávislou žurnalistiku podporuje, tvrdí Neumann. „Na média v posledních letech dopadala jedna rána za druhou: nástup internetu, vytlačení tištěných médií, dopady covidu a tak dále. Vláda před rokem usoudila, že je třeba něco dělat, a teď říká, že s tím není třeba dělat nic.“

„Například veřejnoprávní média nejsou financována přímo ze státního rozpočtu, ale přes poplatky. To bylo úmyslně nastaveno tak, aby finance nemohl ovlivňovat žádný úředník ani politik,“ chválí Vrecionová.

Ten post byl prostě naplněn a nyní byl rozdělen na dvě části.
Veronika Vrecionová

Není třeba vymýšlet nic nového, připomíná Neumann. „V Rakousku směřuje zhruba 230 milionů každý rok do médií a nikdo asi nebude podezřívat tamní vládu, že by si média chtěla kupovat. Forma podpory může být různá, například podporou distribuce, nejde zdaleka jen o granty.“

Současná vláda hodila nezávislá svobodná média přes palubu, kritizuje novinář. „Fatálně nastavila novelu autorského zákona, díky které měla přitéct až jedna miliarda korun od technologických platforem do českých médií na základě lobbingu velkých vydavatelských domů vlastněných Křetínským, Babišem, Dospivou a Kellnerem.“

Čtěte také

To ale politička odmítá. „Je to první vláda, která se tématu vůbec věnuje. Ten post byl prostě naplněn a nyní byl rozdělen na dvě části. Už jen to, že vláda nechce financovat média přes granty, je velmi důležité pro zachování jejich svobody,“ opakuje Veronika Vrecionová (ODS).

„Jde o to, jak se systém nastaví. Buď je svobodný a pluralitní novinařina hodnotou pro demokracii a jako taková si zaslouží podporu, nebo nikoliv. Ať vláda vymyslí jiný způsob podpory než granty. Vytvořme pravidla, aby kdyby tu začal vládnout nějaký český Orbán, aby systém přežil i takovou vládu,“ vyzývá Ondřej Neumann.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související