Politika mladé zajímá. Jen nevyhledávají tradiční média, míní autorka profilu Jsem v obraze Bázlerová
Podle průzkumů až 40 procent lidí nesleduje vůbec žádné zpravodajství, často přitom jde o mladé lidi do 40 let. „Často slýchám, že mladí lidé nesledují zpravodajství tak, jak by si zasloužilo. Ale myslím, že spíš jen nevyhledávají tradiční média a čerpají informace přes kanály, na kterých tráví svůj volný čas,“ namítá Johana Bázlerová, autorka zpravodajského instagramového profilu Jsem v obraze.
Mladí lidé prý informace hledají hlavně na sociálních sítích, jako je Twitter, Instagram nebo nově i TikTok. „Myslím, že spousta lidí si k tomu tu cestu najde, ale jinou,“ dodává.
Český rozhlas Plus oslaví v březnu tohoto roku deset let od začátku svého vysílání. V rámci oslav nabídne také rozhovory s deseti výjimečnými mladými osobnostmi pod 40 let.
„Témata třídím a zpracovávám podle toho, co baví mě jako mladého člověka, protože to dělám pro svoje vrstevníky. Nesnažím se hrát si na veřejnoprávní média a jsem transparentní v tom, že moje příspěvky nejsou stoprocentně objektivní,“ připouští.
Za klíčové téma pro mladou generaci považuje problematiku klimatické změny, s níž ovšem souvisejí třeba i prezidentské volby v Brazílii, kterým se na profilu také věnovala.
Chápu, že v posledních letech jsme byli zahlceni negativními zprávami a lidé se tradičním médiím vyhýbali.
„V Brazílii je velkým problémem deforestrace a s novým prezidentem by se to snad mělo vrátit do dřívějších kolejí. To, že Brazílie má nového prezidenta, kterým už není Jair Bolsonaro, je velká zpráva pro klima i pro demokracii. Měla jsem na to pozitivní ohlas,“ popisuje.
Čtěte také
Bázlerová podle svých slov čerpá především z ověřitelných zdrojů, ať už jde o veřejnoprávní, nebo nezávislá média, a to česká i zahraniční.
„Tradiční média jsou obecně nepostradatelná. Spoustu mladých lidí kolem mě je baví sledovat, ale zároveň chápu, že v posledních letech jsme byli zahlceni negativními zprávami a lidé se tomu vyhýbali. A je škoda, aby přicházeli o relevantní informace, které se jim snažím předat,“ uvádí.
Proč být na TikToku?
Celý mediální prostor i sociální sítě jsou prý přehlceny různými vjemy, které soupeří o naši pozornost, již velmi často rychle ztrácíme. Roli proto hraje i to, jak příspěvek vypadá – zda je to čtvereček plný textu, anebo je informace podaná zábavně a kreativně zpracovanou formou.
Čtěte také
Vážným problémem internetu zůstávají dezinformace, pod kterými si prý nelze představovat jen konspirační teorie, jimž častěji uvěří senioři než mladí lidé.
„Jde o kritický přístup k informacím, které se dostávají do veřejného prostoru, protože na média je velký tlak, aby měla rychle vydaný článek o dění na druhé straně zeměkoule. A může se stát, že informace budou neúplné nebo zkreslené,“ podotýká Bázlerová.
Sama prý dostává dotazy, proč působí i na čínské sociální sítí TikTok, u níž se vedou diskuse o jejím napojení na čínskou vládu nebo o tom, jaké shromažďuje informace o uživatelích. „Ono je to prostě dané, jsou tam všichni. Jsou tam ti uživatelé i lidi, kteří tam sdílejí nepravdivé informace. A proto mi přijde naprosto logické tam být taky,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Kateřina Perknerová: Dezinformace a názory. To je rozdíl
Pravda je pravda, ne skoro pravda, nebo o kousek méně pravda. Řekl před několika lety na konferenci o nové společenské smlouvě právník Karel Havlíček.
-
Dezinformace vedou k pomatení myslí. Slovensko v tom nevyčnívá, míní ministr zahraničí Káčer
Káčer poukazuje na to, že populismus je celoevropský problém, se kterým se potýkají i mnohé západoevropské země. Nechybělo prý mnoho, aby i ČR měla po volbách jinou vládu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.