Loutková firma Komunistické strany Číny a digitální opiát. Američtí zákonodárci chtějí zakázat TikTok
Američtí zákonodárci mají na stole návrh zákona, který by po případném přijetí zakázal provoz sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Za návrhem stojí republikánský senátor Marco Rubio, v Kongresu ale mají doplňující legislativu navrhnout také jeden demokratický a jeden republikánský poslanec.
Návrh ukládá prezidentovi, aby zakázal veškeré transakce se sociálními sítěmi či jejich mateřskými firmami, které sídlí v některé ze zemí považovaných za zahraniční nepřátele Spojených států. Kromě Číny se mezi ně řadí také Rusko, Írán, Severní Korea, Kuba a Venezuela. Návrh také přímo jmenuje síť TikTok a jejího majitele čínskou firmou ByteDance.
Není to úplně první pokus o omezení TikToku ve Spojených státech. Je to ale pokus, který jde nejdál.
David Slížek
Podle předkladatelů má zákaz TikToku zabránit sběru dat o amerických občanech a jejich předávání čínské vládě. Sociální síť přirovnávají k digitálnímu opiátu, který pěstuje v Američanech závislost a coby velká mediální síla ovlivňuje a manipuluje jejich názory.
„Tohle není úplně první pokus, jak omezit minimálně TikTok ve Spojených státech, ale je to pokus, který mi přijde, že jde nejdál. Vyžaduje naprosto jednoznačný zákaz fungování TikToku v USA,“ naznačuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
Čtěte také
„Myslím, že pro chytrého konzervativního politika s populistickými sklony, což je přesně senátor Marco Rubio, je toto velice šikovný tah, protože TikTok nebude mít ve Spojených státech mnoho vlivných zastánců. Pomineme-li miliony dětí, které ho rády používají,“ hodnotí Petr Koubský, redaktor Deníku N.
„Díval jsem se na to jeho prohlášení. Použil formulace, že TikTok je loutková firma Komunistické strany Číny. To jsou hodně silná slova. Ale jinak má pravdu s tím opiátem. To si myslím, že trefil dobře. Ale to se týká všech sociálních sítí, nejenom TikToku. Těch amerických by se určitě někdo uvnitř Spojených států zastal velmi vehementně. TikTok přímluvce mít nebude,“ odhaduje.
Poslechněte si celý Online Plus v audiozáznamu. S Petrem Koubským mluví David Slížek také o tom, že náhledy článků zpravodajských webů už se nebudou objevovat ve vyhledávání Googlu – kdo v tomto sporu vyhrál a kdo prohrál? Rozeberou také šifrování dat v úložištích Applu a problémy společnosti Meta, která provozuje Facebook, Instagram a WhatsApp, s ochranou osobních údajů.
Související
-
Koubský: Zuckerberg vypadá jako neomezený vládce Mety, jenže jím není
Firma Meta provozující sociální sítě jako Facebook, Instagram nebo WhatsApp oznámila velké propouštění svých zaměstnanců.
-
Koubský: Takto se digitální firmy nepřebírají. Ve společnostech typu Twitter jsou nejcennější lidé
Po dlouhém vyjednávání došlo nakonec k výměně majitele Twitteru, kterým je nyní americký miliardář Elon Musk. Jak takový obchod změní Twitter a bude mít širší dopad?
-
Koubský: Zpravodajství na TikToku je obtížná věc. Část publika ale jinak zasáhnout nejde
Stále populárnější síť TikTok se stává důležitým zpravodajským kanálem. Jakým způsobem se možná budou muset tradiční média přizpůsobit měnícím se informačním prostředkům?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.