Šéf vinařů: Každá studie o škodlivosti alkoholu je nějak účelová. Víno patří do kulturního dědictví
Další mezinárodní studie tvrdí, že s pitím alkoholu jsou vždy spojena rizika. Závěry publikované v časopisu Lancet Oncology ukazují, že jen alkohol celosvětově přímo způsobil přes téměř 750 tisíc nově diagnostikovaných případů rakoviny. Nově zvolený předseda Svazu vinařů Martin Chlad je přesvědčený, že umírněná konzumace vína zdraví prospívá. Adiktolog Benjamin Petruželka to ale odmítá: „Panuje shoda vědců, že alkohol je látka škodlivá, tady není o čem diskutovat.“
Vinař připomíná, že je třeba přihlédnout k tomu, jakou roli víno plní ve společnosti. „Je to součást kulturního dědictví, součást životního stylu. A zdravého, protože jsem svědkem dnes a denně toho, jak se lidé jezdí za vínem vzdělávat, přiměřeně konzumují, což se snažíme i my propagovat.“
Čtěte také
A dodává: „Jedenáct z deseti lidí vám řekne, že víno je specifické. Asi by sem Karel IV. nevezl plodinu, jejíž produkt by se měl vylévat do kanálu.“
S alkoholem coby součástí zdravého životního stylu ovšem adiktolog zásadně nesouhlasí: „Z hlediska našeho poznání není žádná dávka alkoholu bezpečná. Vyvrátil bych také mýtus jedné skleničky. To není tak, že by všichni pili jen jednu, jak to prezentuje pan Chlad. V Jihomoravském kraji jsou podle dat dopady konzumace alkoholu v průměru vyšší než jinde v Česku.“
Šéf svazu vinařů Chlad namítá, že nelze spojovat výskyt rakoviny jen alkoholem. „Je to otázka životního stylu, znečištění životního prostředí a dalších faktorů. Vadí mi nevnímání věci v kontextu. Osobně věřím ve zdravý rozum člověka. Vyzýváme naše členy, aby zachovali linii vína jako kulturního nápoje a vybízeli k přiměřené a zdravé konzumaci.“
Věda je financována z peněz státu a nejsme hodnoceni za to, komu se to hodí. Studie ukazují, že žádné pití alkoholu není bezpečné.
Benjamin Petruželka
„Kolega vinař musí výsledky studí relativizovat, je to jeho práce,“ soudí adiktolog Petruželka. „Ale moderní věda je schopna izolovat jednotlivé faktory, které na zdraví působí a jsou zahrnuty v různých studiích. Nejde jen o článek v Lancetu, ale další, které jasně ukazují, že alkohol působí negativně na naše zdraví.“
Čtěte také
Předseda vinařů však každou studii nahlíží jako účelovou. „Každý z nás chodí do zaměstnání minimálně proto, aby vydělal peníze. Takže každý takový akt nebo výtvor je určitým způsobem účelový. Máme k dispozici materiály, které podporují naše argumenty, ale nemáme teď aktivně potřebu opouštět do éteru informace.“
Petruželka uznává, že i výzkumníci jsou motivováni penězi. „Naštěstí věda je financována z peněz státu a jsme hodnoceni z hlediska toho, jak dobré výsledky přineseme, ne komu se to hodí. A studie ukazují na to, že žádné pití alkoholu není bezpečné,“ opakuje adiktolog.
Nejsem zastáncem toho, aby kvůli menšině byla paralyzována celá společnost. A to se teď děje.
Martin Chlad
„Jsem zastáncem toho, aby věda a lékaři primárně pomáhali závislým a starali se o prevenci,“ vysvětluje Chlad. „Nejsem zastáncem toho, aby kvůli menšině byla paralyzována celá společnost. A to se teď děje.“
Co je přiměřená a nepřiměřená konzumace alkoholu? Poslechněte si celou debatu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Alkoholismus po česku. Jeho počátky sahají do 18. století, dnes rizikově pije 1,5 milionu Čechů
Prvního klienta na záchytce u Apolináře v Praze přivítali po třech dnech od jejího otevření. Alkohol provází člověka odjakživa.
-
Na čem jsme závislí a proč? Co s námi udělala pandemie? Seriál o závislostech a jejich léčbě v Česku
Tabák, alkohol, léky ale i nelegální látky nebo nutkavé chování, jako je sledování sociálních sítí nebo gambling. S jakými hlavními závislostmi se potýkají Češi?
-
Proč je u nás teď třikrát víc vinic než za první republiky? A uživí se?
Plocha osázená vinou révou sice v posledních letech kolísá – i tak se od vstupu do Evropské unie pohybuje na absolutních historických maximech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.