Na čem jsme závislí a proč? Co s námi udělala pandemie? Seriál o závislostech a jejich léčbě v Česku
Každá sedmá žena je ohrožena alkoholismem. Rizikové je mateřství, po lahvi sahají z únavy a stresu
Každý sedmá žena u nás je ohrožená rizikem vzniku závislosti na alkoholu. Počet žen, které jsou na alkoholu už závislé, v posledních letech narůstá a blíží se pěti procentům. Pití je přitom pro ně nebezpečnější než pro muže. Boj s alkoholem ale není jednoduché vyhrát.
„Propila jsem se takzvaně na zvířátko, už jsem pomalu ani neuměla mluvit. Byl to pád na absolutní dno,“ svěřuje se jedna klientek Denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov, která s alkoholem bojuje po léta.
Čtěte také
Alkohol ji postupně připravil o práci o i rodinu. „Dcery mě zavrhly, dlouho ve mě doufaly, ale s recidivami ztratily naději. Jestli se mi ještě podaří s nimi navázat vztah, záleží na tom, jestli budu abstinovat. Pokud je zase zklamu, odejdou mi,“ předpokládá.
K alkoholu ji před lety přivedlo domácí násilí a několik spontánních potratů, jejichž výsledkem byly deprese. „Alkohol je rychlá berlička, zapomenete na pocity viny, na to špatné, co vás v životě potkalo, “ dodává žena, která se stále snaží svůj boj s alkoholem i přes četná selhání vyhrát.
Únik od emocí, depresí a samoty
Vedoucí oddělení závislostí Denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov Dan Ullwer přirovnává alkohol k nezdravému léku, jehož prostřednictvím řeší závislé ženy únik od svých emocí, depresí, úzkostí, stresů, obav nebo samoty.
Čtěte také
„Například na mateřské nebo rodičovské pijí ženy často pozvolna, v průběhu celého dne, lahve skrývají doma po skříních. Než si žena přizná, že má s alkoholem problém, bývá už často pozdě. Náprava pak bývá obtížnější,“ upozorňuje.
To je také případ další klientky sanatoria Ondřejov. Jak sama říká, pít začala na rodičovské dovolené z rutiny a šedi všedních dnů. Zpočátku si jen chtěla zvednout náladu. Potíže se u ní stupňovaly po dobu pěti let a nakonec se rozhodla pro léčbu.
„Bylo to i z popudu okolí, partnera, rodičů. Někdy jsem to přeháněla, trochu jsem zanedbávala i děti,“ svěřuje se.
Mateřství je rizikové
Právě období mateřství je pro ženy rizikové, připomíná psycholožka Simona Šlesariková, která v ondřejovském sanatoriu od září povede specializovanou skupinu pro ženy-matky, které se potýkají mimo jiné i se závislostí na alkoholu.
Čtěte také
„Ženy s malými dětmi často bojují s únavou, vyčerpáním, stresem, monotónní činností. I to je důvod, proč někdy po lahvi sáhnou,“ vysvětluje psycholožka.
V léčbě alkoholismu se uplatňuje hlavně psychoterapie, ať už skupinová nebo individuální. Po dokončení léčby je nutná doživotní abstinence, alkoholik totiž nikdy není vyléčený – je pouze abstinující.
Poslechněte si reportáž Andrey Skalické.
Související
-
Život během pandemie. Dokumentární série Apoleny Rychlíkové o lidech, kterým se obrátil život naruby
Šestidílná dokumentární série Život během pandemie ukazuje, jak na společnost dopadly události spojené s koronavirovou krizí. Připravili Apolena Rychlíková a Ivan Studený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka