Sedm zásad pro život. Arnold Schwarzenegger radí, jak být užitečný a úspěšný

31. prosinec 2024

Je přímo symbolem amerického snu, i když původem Američanem není. Jen málokdo dokázal uspět v několika tak rozličných oblastech, jako je kulturistika, herectví i politika. A nejen uspět, ale dosáhnout až na samotný vrchol. Teď se nám exguvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger představí jako spisovatel.

Narodil se nedlouho po druhé světové válce a vyrostl v rakouské vesnici jménem Thal. Do Ameriky přišel v 60. letech coby nadějný kulturista, aby tam postupně přispěl k popularizaci sportu založeného na předvádění svalů.

Čtěte také

Poté, co ve světě kulturistiky dosáhl vrcholu a díky obchodu s realitami vydělal svůj první milion, rozhodl se pro hereckou dráhu. A k překvapení mnohých se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu.

Jenže ani to nebyl Schwarzeneggerův konečný cíl. Vzhledem k tomu, že si vzal neteř Johna F. Kennedyho a působil ve vládě George H. W. Bushe jako předseda prezidentské rady pro tělesnou zdatnost a sport, bylo jen otázkou času, kdy vstoupí na politické kolbiště.

Stalo se tak v roce 2003, kdy byl zvolen za Republikánskou stranu do funkce guvernéra státu Kalifornie. Setrval v ní po dvě funkční období a řada lidí se dnes shoduje na tom, že si počínal opravdu zdatně.

Arnold motivátor

Po odchodu z politiky mu ale nastaly krušné časy. Jeho manželství s Marií Shriverovou se rozpadlo, když vyšlo najevo, že před lety zplodil nemanželského syna. Úspěšná nebyla ani resuscitace jeho herecké kariéry, neboť divácký vkus se výrazně změnil. Jenže Schwarzenegger vrátil.

Arnold Schwarzenegger ve filmu Komando

Nejprve sklidil chválu za své paměti Total Recall. Můj neuvěřitelný životní příběh. A nedlouho poté se stal motivátorem. Jeho krátká videa si získala velikou oblibu, mimo jiné i proto, že v nich dal volný průchod i svému smyslu pro humor.

Nebylo významné události, k níž by se nedokázal trefně vyjádřit, ať už se jednalo o boj proti pandemii čínského koronaviru, pokus Donalda Trumpa zvrátit výsledek prezidentských voleb nebo válku na Ukrajině.

Ojedinělý Arnold

Čemu vděčí za své úspěchy? Právě o tom píše ve své nové knize Buď užitečný: 7 zásad pro život. Čeká-li od ní někdo chvástání stárnoucího svalovce, bude mile překvapen. Od první do poslední stránky prostupují knihu upřímnost, vděk a nadhled.

„Mějte jasnou vizi. Nikdy nemyslete v malém. Pořádně makejte. Prodávat, prodávat, prodávat. Změňte přístup. Zavřete pusu, otevřete mysl. Rozbijte svá zrcadla.“

Tak zní oněch sedm rad. Každý, kdo jim chce lépe porozumět, musí si přečíst celou knihu.

Byly doby, kdy se lidé Arnoldu Schwarzeneggerovi smáli. Někteří zpochybňovali jeho intelekt, jiní jeho herecký talent. Dnes představuje zcela ojedinělý fenomén. Dosáhl každého cíle, který si vytyčil.

Z Rakušana se stal hrdým Američanem, přičemž dokázal oslovit celý svět. Rád mluví o svých úspěších, ale nebojí se mluvit také o svých chybách. A bez ohledu na to, jaký vztah k němu člověk má, stojí za to mu naslouchat.

autor: Milan Mundier
Spustit audio

Související