Co čekat od prezidenta Si Ťin-pchinga? Napoví jeho životopis z pera australského expremiéra Rudda
Na světě není mnoho mocnějších lidí, než je čínský prezident Si Ťi-pching. Jeho postavení je unikátní v tom, že stojí v čele země s obrovskou vojenskou i ekonomickou silou a zároveň je faktickým diktátorem. Názory a postoje tohoto muže bychom proto ve vlastním zájmu měli znát. Skvělým pomocníkem v tom je v roce 2024 publikovaná kniha Kevina Rudda, jejíž název můžeme přeložit jako O Si Ťin-pchingovi. Jak Siův marxistický nacionalismus utváří Čínu a svět.
Rudd je uznávaným sinologem a současně bývalým premiérem a ministrem zahraničí Austrálie. Jako jeden z mála západních spisovatelů má to privilegium, že čínského prezidenta osobně poznal.
Znalci Číny se jednoznačně shodují, že od dob Mao Ce-tunga neměl žádný čínský představitel v rámci své země tak dominantní postavení jako Si Ťin-pching.
Čtěte také
„Dramatická transformace Číny v průběhu půlstoletí od Maovy smrti a především pak v desetiletí od nástupu Si Ťin-pchinga se stala největší destruktivní změnou, které čelí poválečné politické, ekonomické a bezpečnostní uspořádání,“ píše Kevin Rudd a pokračuje:
„Si Ťin-pchingova Čína nyní otevřeně zpochybňuje politické hodnoty, na nichž stojí dosavadní mezinárodní řád, a místo toho nabízí světu alternativní autoritářský model rozvoje.“
Cílem Si Ťin-pchinga je zásadní posílení čínského vlivu ve světě a, mimo jiné, připojení Tchaj-wanu. Za tímto účelem Peking nevylučuje vojenskou akci.
Klíčovou prioritou čínského prezidenta ale je udržení pevné moci Komunistické strany Číny – Si se děsí toho, co se stalo v závěru 80. let minulého století v Sovětském svazu a co vyústilo v zánik komunistické moci v Evropě.
„Pro zajištění Siova prvořadého politického cíle, kterým je dlouhodobé přežití strany, v letech 2017–2022 zřejmě usoudil, že potenciální cena za slabší hospodářský růst vyplývající ze zpřísnění politické kontroly nad soukromým sektorem se vyplatí zaplatit,“ píše autor.
Co nás ze strany Číny v nejbližší době čeká? I nad tím uvažuje Kevin Rudd. Jeho knihu pro Ex libris pročetl Ondřej Houska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.