Jak rozpoznat světlo v nás? Poradí bývalá první dáma Michelle Obamová
Po úspěchu svých memoárů, které v Česku vyšly pod názvem Můj příběh, o sobě znovu dala vědět prostřednictvím knihy Světlo v nás: Jak si poradit v nejisté době. Co radí Michelle Obamová?
Prezidentské volby ve Spojených státech na podzim 2024 si získaly pozornost celého světa. Mimo jiné i z toho důvodu, že v nich bývalého prezidenta Donalda Trumpa, historicky nejstaršího prezidentského kandidáta, vyzvala na souboj o Bílý dům opět žena.
Čtěte také
Řeč je samozřejmě o demokratce Kamale Harrisové. Někteří Američané by ale v Bílém domě ještě raději viděli jinou ženu – bývalou první dámu Michelle Obamovou.
Ta však o křeslo v Oválné pracovně nikdy nejevila zájem a kromě své rodiny a dobročinnosti se dnes věnuje také literární činnosti. Po úspěchu svých memoárů, které v Česku vyšly pod názvem Můj příběh, o sobě znovu dala vědět prostřednictvím knihy Světlo v nás: Jak si poradit v nejisté době.
Koronavirus, Floyd a útok na Kapitol
Síla v drobnostech. Jak se vyznat ve vlastním strachu. Začínejte vlídně. Jsem vidět? U mého kuchyňského stolu. Jak být dobrým partnerem. Seznamte se s maminkou. My jako celek. Zbroj, kterou nosíme. Mířit výš. Tak zní názvy jednotlivých kapitol z knihy Michelle Obamové.
Čtěte také
K jejímu napsání inspirovaly Obamovou dramatické události, které v letech 2020 a 2021 poznamenaly společenské a politické dění ve Spojených státech.
Ať už to byla pandemie čínského koronaviru, smrt George Floyda a vzestup hnutí Black Lives Matters (BLM) nebo útok příznivců prezidenta Donalda Trumpa na budovu amerického Kapitolu. Všechny tyto události otřásly americkou demokracií v jejích samotných základech.
Svět nebude jako dřív
Spojené státy tyto otřesy sice ustály, ale nejistota stále přetrvává. Svět už nikdy nebude stejný, proto je třeba hledat způsoby, jak v něm obstát. Michelle Obamová uznává, že nemá po ruce žádný zázračný recept, ze kterého by mohli mít prospěch všichni. Nabízí však čtenářům své vlastní zkušenosti, které během zmíněného období získala.
Čtěte také
Vedle nich se s nimi dělí také o zkušenosti, které nasbírala během svého dosavadního života. Mnoho lidí se jistě rádo něco dozví o jejím manželství s Barackem Obamou, 44. prezidentem Spojených států. Tím spíše, že Obama se dodnes těší velké popularitě. Dokonce se už i probojoval do žebříčku deseti nejlepších amerických prezidentů.
Ve své knize se Michelle Obamová samozřejmě vymezuje vůči prezidentu Donaldu Trumpovi, který v Bílém domě vystřídal jejího manžela a který ani po své volební porážce v roce 2020 nepřestal usilovat o návrat k moci a do Oválné pracovny se podle všeho znovu vrátí.
Co bylo špatně?
Obamová si klade otázku, co se svým manželem udělala špatně, když si řada Američanů vybrala za prezidenta někoho, jako je Trump. Popisuje, jaké strašlivé pocity zažívala dne 6. ledna 2021, kdy dav Trumpových sympatizantů vtrhl do budovy Kapitolu ve snaze zvrátit výsledek demokratických voleb.
Čtěte také
Pandemie koronaviru, válka na Ukrajině i prezidentství Donalda Trumpa natrvalo změnily nejen tvář Ameriky, ale i celého světa. Budoucnost je nejistá a nové problémy bezpochyby přijdou.
Přátelsky míněné rady bývalé první dámy jsou však založeny na bohatých životních zkušenostech vzácné ženy, která už sice dávno neobývá Bílý dům, ale v lidských srdcích se dokázala zabydlet natrvalo. Už tato skutečnost činí její knihu Světlo v nás: Jak si poradit v nejisté době tak výjimečnou.
Související
-
„Ten, který rozděluje.“ Jak vypadalo prezidentské období Donalda Trumpa?
Donald Trump přivedl USA až na pokraj destrukce NATO, odmítl uznat výsledek voleb v roce 2020 a pokusil se o puč. Nejen o tom je kniha Ten, který rozděluje (The Divider).
-
Trump jako vyvolený král David. Jakou roli hraje náboženství v amerických prezidentských volbách?
Křesťanství je ve Spojených státech důležitější než v jakékoli jiné západní zemi. Historické důvody lze hledat v Evropě. Volební kampaň teď určují především evangelikálové.
-
Trump je Putinova noční můra, může ho skřípnout. Spokojená bude i Evropa, věří poradce republikánů
Politika amerického prezidenta má dopad na celý svět. Donaldu Trumpovi. který je jedním z kandidátů, radí konzervativní nadace Heritage Foundation.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.