Šárka Skaláková: Nenápadná vítězství české psychiatrie
Pokud by se někdo domníval, že by měla vláda řešit důležitější problémy než duševní zdraví obyvatel, pak se mýlí.
Výskyt duševních onemocnění v české populaci dosahuje 21 %. Z chronicky duševně nemocných až polovina onemocní před čtrnáctým rokem života. A s vyšším věkem zase stoupá výskyt Alzheimerovy nemoci. Roste sebevražednost, deprese, různé fobie, závislosti a psychózy. Nemocní často končí v invalidním důchodu a jejich rodiny nesou enormní zátěž.
Čtěte také
Pacienti jsou stigmatizováni. A to se přenáší i na obor, který je léčí. Psychiatrie zdaleka nepožívá takový respekt jako somatická medicína. Výmluvný je žebříček výdajů evropských států na duševní zdraví: Z 28 zemí je ČR na 26. příčce.
Tomu odpovídá zastaralý systém léčby, který u nás stále stojí na velkých psychiatrických nemocnicích. Je neefektivní finančně i morálně. Člověk v izolaci od společnosti se těžko může plně uzdravit.
Změna systému
Proto v Česku probíhá už od roku 2013 intenzivní příprava transformace psychiatrické péče. V posledních letech i s významnou podporou z evropských fondů. Cílem není už jen pouhé zvládání projevů nemoci, ale také zajištění co nejkvalitnějšího života člověka.
Většina nemocných touží po zapojení do společnosti. K tomu ovšem potřebují asistenci při zvládání běžného života, který je pro ně obtížný. Potřebují pomoc v nalezení vhodné práce a důstojného bydlení. Mladí lidé pak potřebují i podporu v realizaci vzdělávání.
Čtěte také
Takovou šíři služeb nemůže zvládat osamocený ambulantní psychiatr nebo psycholog. Vyžaduje týmovou spolupráci dalších odborností, ať už psychiatrických sester, sociálních pracovníků, adiktologů, peer konzultantů a dalších.
Je zřejmé, že potřebné změny výrazně přesahují oblast zdravotnictví. Vyvstala nutnost zapojení dalších rezortů, především ministerstva práce a sociálních věcí, financí, školství či spravedlnosti. Platformou jejich spolupráce je Rada vlády pro duševní zdraví, jejím supervizorem v tom je ministerstvo zdravotnictví. Tím je vyjádřena logická návaznost na transformaci psychiatrie, která byla dosud v gesci právě tohoto ministerstva.
Společné cíle a postup pro příštích 10 let vymezuje koncepce z dílny nejlepších lékařů a terapeutů – Národní akční plán pro duševní zdraví.
První vlaštovky
Probíhající reforma psychiatrie už přinesla první drobné změny v systému. Vznikl koncept takzvaných center duševního zdraví, propojující zdravotní a sociální služby. Snahou je nejen podchytit pacienty dříve, než se nemoc stačí rozvinout, ale také poskytnout všestrannou podporu lidem propuštěným z ústavní péče.
Praxe ukázala, že včasná péče počet pacientů v léčebnách výrazně snižuje. O něco starší novinkou jsou terénní psychiatrické týmy, kterými disponují i centra duševního zdraví. Terénní psychiatričtí pracovníci navštěvují pacienty doma, získávají jejich důvěru, pečují o ně v jejich přirozeném prostředí a komunikují i s rodinami. Často je to jediná možnost, jak oslovit lidi, kteří se zcela uzavřeli, nebo ty, které formální systém klasické psychiatrické péče odrazuje.
Reforma české psychiatrie tak přináší dvě kvality: osobní i komplexní pohled na pacienta jako na člověka a cestu k duševnímu zdraví celé společnosti jako jedno z klíčových témat této vlády.
Autorka je publicistka
Související
-
Reforma české psychiatrie se rozběhla. Vznikne 30 center...
V psychiatrii pořád patříme na Východ, prohlásil zhruba před rokem tehdejší ministr zdravotnictví z ČSSD Miloslav Ludvík. Sliboval také, že psychiatrie bude jednou ...
-
„Dejte mi pilulku na depresi a dejte mi pokoj.“ Změnit život se lidem nechce, říká Radkin Honzák
Jak rozeznat depresivní stavy a špatnou náladu? S psychiatrem Radkinem Honzákem hovoří o depresi Eva Kézrová.
-
Depresí a psychotických potíží mají nejvíc alkoholici. Drogově závislí jsou na tom překvapivě líp
Čeští vědci zveřejnili výsledky výzkumu, který zkoumal výskyt psychických poruch u lidí závislých na návykových látkách. Host: Barbora Orlíková, vedoucí výzkumu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.