Psychiatrické nemocnice nepomáhají lidem vrátit se co nejrychleji do života, míní koordinátor reformy péče o duševní zdraví Novák

4. prosinec 2019

Spoluzakládal organizaci, která je dnes největší neziskovkou na poli pomoci duševně nemocným, stál u zrodu první sociální firmy u nás. Pavel Novák zakládal organizaci Fokus Praha a v současnosti působí na ministerstvu zdravotnictví. V čem vidí největší úskalí české psychiatrické péče?

„Zavřít psychiatrickou nemocnici je pořád tabu. Náš systém pomoci duševně nemocným uvízl tak trošku v minulém století,“ říká Novák, který má na starosti reformu psychiatrické péče na území Prahy.

Čtěte také

V České republice jsou v současnosti téměř tři tisíce lidí, kteří jsou hospitalizováni déle než šest měsíců, a přes 800 z nich je v nemocnicích déle než pět let. „Takto masivní zdravotní podpora na lůžku není nezbytná. Máme příklady z jiných zemí, kde prakticky nemají psychiatrické nemocnice a jejich systém pomoci funguje,“ komentuje situaci Novák.

Neveřejné výsledky průzkumu

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) před časem provedlo průzkum kvality v českých psychiatrických nemocnicích. Veřejnosti ale poskytlo jen krátký souhrn výsledků.

Dívka - deprese - panika - úzkost - smutek

„I v té obecné části se je možné dočíst, jakým problémům v péči o duševní zdraví čelíme. Nemocnice v podstatě nepomáhají lidem v tom, aby se mohli velmi rychle vrátit do svých domovů. Ve finále za ně přebírají veškerou péči a tím je zneschopňují. Všechno dohoromady pak vede k dlouhodobé hospitalizaci,“ popisuje zásadní problém celého systému koordinátor reformy.

Podle něj zpráva zmiňuje i časté porušování práva na soukromí nebo ztrátu důstojnosti. „Zabýváme se tady neustále špičkou ledovce. Řešíme jen katastrofické scénáře místo toho, abychom jim předcházeli,“ říká a dodává: „Je to stejné jako u exekucí – řešíme, kolik lidí je v exekuci a v dluhové pasti. Ale léta jsme neřešili třeba finanční gramotnost a vzdělávání lidí. Nezajímali jsme se o nastavení legislativy a půjček. Problém nás začne zajímat, až když dojde do posledního stadia.“

Špatně nastavený systém

Problém českého způsobu péče o duševní zdraví není v lékařích, ale v systému. „Znám hodně lidí například v psychiatrické nemocnici v Bohnicích a vím, že dělají, co můžou. Jsou nadšení, rádi spolupracují a pomáhají pacientům. Ale systém je tlačí do něčeho jiného, než by lidé potřebovali,“ uvádí svou zkušenost zakladatel Fokusu Praha, neziskové organizace pomáhající duševně nemocným.

Čtěte také

„Musíme začít myslet jinak. Posílit prevenci a budovat komunitní služby. Ve Walesu jsem viděl, jak do včasné psychiatrické péče zapojili i praktické lékaře. Ti doporučují lidem, kteří jsou ve stresu nebo trpí úzkostí, aby se tím zabývali. Vědí, jak pracovat se stresem. To u nás vůbec neexistuje.“ 

Stigma blázna

Nastavený systém není jediným problémem, který komplikuje zejména prevenci. „Česká společnost je velmi negativně nastavena k lidem, kteří mají nějaké duševní problémy,“ poukazuje na další problém Novák.

„To pak znemožňuje, aby člověk, který má nějakou drobnou úzkost, svůj problém řešil včas. Nakonec se z malé úzkosti stane velký problém, který končí hospitalizací. Proto je pro nás klíčové zaměřit se dnes hlavně na prevenci,“ uzavírá Pavel Novák, koordinátor reformy péče o duševní zdraví pro Prahu.

Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s Pavlem Novákem. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi péčí o duševně nemocné dnes ve srovnání se situací v 80. letech minulého století. Nebo jak konkrétně fungují Centra duševního zdraví v Praze a jaké služby poskytuje nezisková organizace Fokus Praha, u jejíhož vzniku Novák stál.

autoři: Lucie Vopálenská , Ondřej Skácel
Spustit audio

Související