Trump obdivuje Putina jako vůdce. Nelze se divit, že chce víc a víc moci, soudí amerikanistka Krásná
Americký prezident Donald Trump od začátku svého druhého mandátu usiluje o rychlý konec války na Ukrajině. Zatím se mu však podařilo dojednat jen omezené příměří, které navíc Kreml podmiňuje zrušením některých západních sankcí. „Z pohledu Trumpa je to určitě úspěch. Pořád se chlubí tím, že je ten, který by měl pomalu dostat Nobelovu cenu za mír,“ hodnotí v pořadu Osobnost Plus amerikanistka z Masarykovy univerzity v Brně Denisa Krásná.
Poslechněte si celý díl pořadu Osobnost Plus o působení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hostem je amerikanistka Denisa Krásná
Spojené státy vyslaly na jednání do Rijádu Trumpova blízkého přítele Steva Witkoffa, který šíří především ruské postoje a požadavky.
Čtěte také
Podle Krásné však toto jednání vyžaduje samotný Trump, který chce pomoci Vladimiru Putinu anektovat okupovaná území na Ukrajině.
„Podle mě Trump opravdu obdivuje Putina jako vůdce. Chtěl by se srovnávat s tím, jak Putin dokáže být dlouho u moci, jakým způsobem má na své straně vliv a podporu lidí ve své zemi. Myslím, že Trump by taky rád byl tenhle autoritářský vůdce,“ hodnotí amerikanistka.
Touha být první
Trump touží podle Krásné být ve všem první, i třeba jen v tom, že se jako první americký prezident zúčastnil Superbowlu, tedy finálového zápasu ligy amerického fotbalu. „Každý den je v něčem první,“ glosuje.
Čtěte také
„Odborníci ho diagnostikovali už z různých psychických onemocnění typu narcisismus. Jeden můj student o něm řekl, že má rozpolcenou osobnost a identitární krizi. To jsou všechno diagnostiky, které se na něho od odborníků tak nějak lepí,“ upozorňuje amerikanistka.
„Ten člověk měl obrovskou moc a spoustu peněz už před tím, než se stal prezidentem. Vůbec důvod, proč chtěl jít do politiky, byl pro spoustu lidí záhadou. Touha po moci je u něho asi tak velká, že se potom nelze divit, že chce pořád víc a víc,“ míní.
„Zvolili si zločince”
Stejnou touhu po moci pozoruje amerikanistka i u miliardáře Elona Muska. Ten nyní vede úřad DOGE (Úřad pro efektivitu vlády), který má zajistit škrty ve federálních institucích v USA.
„Myslím si, že si s Trumpem navzájem nějakým způsobem podporují ego a chválí se. Jsou si hodně podobní a můžou si být nápomocní,“ usuzuje Krásná.
Čtěte také
Musk v současné době stojí za odchody desetitisíců zaměstnanců z vládních institucích, které tak mnohdy nemohou efektivně fungovat. „Ti dva, Trump a Musk, jsou kamarádi. A Musk má bohužel poměrně velkou roli a nikdo jí moc nerozumí,“ shrnuje expertka.
Vláda Donalda Trumpa mění Spojené státy podle amerikanistky Krásné radikálním způsobem, výrazně více, než při jeho prvním prezidentství. „Byl znovuzvolený i poté, co čelil tolika obviněním – Američané si zvolili zločince, aby jim velel,“ připomíná a dodává:
„To samozřejmě bude mít obrovský dopad na životy lidí. Z liberální země, která se zastávala lidských práv a hodnot včetně ekologických, se stane autoritářský stát, který nebude moci jít světu příkladem. A doufám, že ani nepůjde.“
Proč americký prezident závádí cla proti jeho spojencům, jako jsou Kanada nebo Evropská unie? Jak na Trumpovu politiku reagují Američané? A jak se Denisa Krásná stala držitelkou českého ženského rekordu v balancování na laně? Poslechněte si celý díl pořadu Osobnost Plus ze záznamu v úvodu článku.
Související
-
Tereza Zavadilova: Trump rozšlápl právní systém
Kdyby se to neodehrávalo v nejvyšších patrech americké politiky, vypadalo by to jako úryvek z mafiánského příběhu.
-
Trump jedná s Putinem i proto, že Spojené státy hledají spojence proti Číně, míní historik Hlaváček
„Izolacionismus spojený s expanzionistickou rétorikou je ve Spojených státech na postupu a Trump rozbíjí západní společenství, aniž by musel,“ tvrdí historik a filozof.
-
David Klimeš: Trump poznává, jak fungují cla
Bylo to rychlejší, než kdo čekal. Od počátku extrémního zvyšování celních tarifů novou administrativou Donalda Trumpa mainstreamoví ekonomové tvrdili, že je to hloupost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka