S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog Šuta
Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem? Víte, kolik toxických látek se uvolňuje z některých typů podlahových krytin a koberců z PVC a co všechno obsahují neškodně vypadající papírové obaly v fastfoodech?
Nenápadné, ale zákeřné toxiny jsou všude kolem nás a často o nich ani nevíme. Jsou také celoživotním tématem muže, který je profesí lékař a srdcem ekolog.
Čtěte také
Miroslav Šuta je jedním z mála lékařů u nás, kteří se zabývají životním prostředím a vlivem toxických látek v exhalacích z aut a věcech z umělých hmot na náš organismus. Vystudoval všeobecné lékařství, poté začal studovat toxikologii a přestože jeho hlavní profesí je stále medicína, už od přelomu 80. a 90. let se začal angažovat v tuzemském ekologickém hnutí.
Říká, že ho k ekologii přivedla doba, v níž se narodil, a také místo, kde se narodil – pochází totiž se severních Čech a tamní ovzduší zažil v dětství „na vlastní plíce“.
Dlouhodobě provádí výzkum vlivu jedovatých látek ve vzduchu i v předmětech denní potřeby na lidské zdraví a jeho poznatky využívají např. hnutí Greenpeace a spolek Arnika.
Natura s Markétou Ševčíkovou se za Miroslavem Šutou vydává do Plzně a také do centrály spolku Arnika v Praze, aby zjistila, co všechno nevědomky vdechujeme, absorbujeme kůží nebo sníme spolu s jídly z fastfoodových řetězců. (repríza)
Související
-
Chátrající továrnu v Brně proměnila parta nadšenců v udržitelný a ekologický loftový dům
Adapterra Awards je soutěžní klání, které vyhlašuje ekologická nadace Partnerství a oceňuje v něm nejlepší projekty vedoucí k adaptaci na změnu klimatu
-
Jíme strašně moc masa a likvidujeme tím jak planetu, tak sami sebe, říká Freidenger z Greenpeace
Přemýšleli jste někdy nad tím, že každý váš nákup může ovlivnit život na naší planetě?
-
Jeden Čech za rok vyprodukuje půl tuny odpadu. Co se s ním pak děje?
Česko je unikát: je jedinou zemí Evropy, kde si svoz odpadů zajišťuje každá obec po svém, je tak zázrak, že se při roční produkci 500 kg odpadu na osobu netopíme ve špíně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka