Chátrající továrnu v Brně proměnila parta nadšenců v udržitelný a ekologický loftový dům

7. leden 2023

Adapterra Awards je soutěžní klání, jehož výsledky by měly zajímat každého z nás. Vyhlašuje ho ekologická nadace Partnerství a oceňuje v něm nejlepší projekty obcí, měst i jednotlivců, které vedou k adaptaci na změnu klimatu.

Klima totiž mění a zásadně změní naše životy a je jen na nás, jak sami sebe připravíme na budoucnost a zda přežijeme.

Čtěte také

Vítězové soutěže dokázali najít cestu, jak v létě ochladit naše města a domy, v zimě nezmrznout a neprotopit spoustu peněz, recyklovat pitnou vodu a tu dešťovou udržet v zahradě i krajině.

V Natuře se Markéta Ševčíková spolu s ekologem Martinem Anderem vypraví pro zajímavou inspiraci za dvěma finalisty do obce Ořechov u Brna, která už několik desetiletí dělá vše pro to, aby na extrémní sucha, vedra, povodně i zimy byla připravena, a do budovy staré chátrající továrny v Brně, kterou parta nadšenců přeměnila v krásný loftový dům s kancelářemi, ateliéry, zelenou zahradou na střeše a kořenovou čističkou, dala mu jméno DADA Distrikt a sbírá za něj jedno ocenění za druhým.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.