S Branislavem Vranou o chemodynamice znečištění životního prostředí
V životním prostředí je už od 80. let minulého století mnoho enviromentálních zátěží, které negativně ovlivňují zdraví lidí. A ne vždy se nám je daří odstranit. Například na Slovensku existují oblasti, kde rybáři musejí vracet do řek ulovené ryby, protože jejich konzumace by byla nebezpečná. Kolik toxických látek se v přírodě vůbec monitoruje a jsou všechny rozložitelné?
Na to jsme se ve Studiu Leonardo zeptali docenta Branislava Vrany, který se věnuje chemodynamice znečištění životního prostředí. Působí v centru RECETOX – ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Související
-
Výroba vody z pouštního vzduchu? MAGDA českých konstruktérů to dokáže i bez elektřiny
„Hlavní motivací pro projekt MAGDA je mít k dispozici nějaký pohotovostní zdroj například při přírodních katastrofách, kdy potřebujete rychle zásobit lidi pitnou vodou.“
-
Po půdě chceme mnoho. Málo do ní ale vracíme, tvrdí půdní mikrobiolog Šimek
Půdu v době klimatické změny trápí čtyři hlavní problémy: sucho, okyselování, ubývání a eroze. Co tyto jevy znamenají a jak jim lze předcházet?
-
S metrákem nové podlahové krytiny si domů přinesete i 20 kg jedovatých ftalátů, říká lékař a ekolog
Tušíte, co všechno vdechnete při čekání na přechodu pro chodce na rušné křižovatce a že by vám nestačil ani respirátor s výdechovým ventilem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.