Výroba vody z pouštního vzduchu? MAGDA českých konstruktérů to dokáže i bez elektřiny

5. listopad 2022

Čeští vědci umí získat pitnou vodu i v místech, kde je jen suchý pouštní vzduch a žádná elektřina. Nejen o zařízení MAGDA hovoří ve Studiu Leonardo výzkumný pracovník univerzitního Centra energeticky efektivních budov při ČVUT Nikola Pokorný.

„MAGDA je akronym anglických slov Mobile Autonomous Water Generator from Desert Air. Jde o zařízení, které má fungovat jako pohotovostní zdroj pitné vody,“ uvádí technik.

Čtěte také

Jeho princip je založen na známé technologii průmyslového odvhlčování. „Využívá se tzv. desikační kolo, které je schopné zachytit na svém povrchu vzdušnou vlhkost.“

„Díky tomu jsme schopni si navlhčit pouštní vzduch, který je pak velmi snadné zkondenzovat na povrchu chladiče.“

Z dílny českých vývojářů vyšlo už dříve zařízení S.A.W.E.R., které mělo úspěch na mezinárodním veletrhu v Dubaji. „MAGDA reaguje na úspěch tohoto zařízení, kde byla poptávka po podobném stroji, který můžeme ale naložit na korbu auta, rychle transportovat a vyrábět s ním vodu rychleji.“

Principiálně jsou obě zařízení velmi podobná, liší se v drobných detailech. „Obě používají desikační kolo a dva okruhy proudění vzduchu, ale MAGDA efektivněji chladí elektrické komponenty a lépe rekuperuje chlad z chlazení, díky čemuž šetří energii.“

MAGDA také může být napájena nejen z elektrické sítě, ale i z fotovoltaických panelů. „Zároveň využíváme baterie zařízení, abychom si ukládali elektrickou energii pro noční provoz, kdy je v poušti vzdušná vlhkost vyšší než přes den a my vyrobili tak více vody.“

Daleko efektivnější u nás je ukládat dešťovou vodu, než se zabývat výrobou vody ze vzduchu.
Nikola Pokorný

Obě dvě zařízení vyrábějí destilovanou vodu, která je následně mineralizována a upravena na kvalitu vody pitné. „MAGDA je výrazně menší, vyprodukuje i v nejsušších podmínkách na světě kolem deseti litrů vody za den, což je přibližně desetkrát méně než S.A.W.E.R., ale zase jde snadno přesunout na nové místo.“

Využití této technologie je možné nejen v oblastech Země, kde schází vodní infrastruktura. „Hlavní motivací pro projekt MAGDA je mít k dispozici nějaký pohotovostní zdroj například při přírodních katastrofách či ozbrojených konfliktech, kdy potřebujete rychle zásobit lidi pitnou vodou.“

Čtěte také

Poptávka po českém zařízení je prý významná. „Objevily se firmy, které chtějí využít zařízení i pro běžné obyvatele. Proto se v nové generaci strojů zaměřujeme na to, aby zařízení bylo univerzálnější a pracovalo i v oblastech s nižší teplotou a vyšší vlhkostí vzduchu.“

„Dokud budeme v Čechách splachovat na záchodech či zalévat na zahradách pitnou vodou, tak naše zařízení by zde nemělo uplatnění. Daleko efektivnější u nás je ukládat dešťovou vodu, než se zabývat výrobou vody ze vzduchu,“ dodává Nikola Pokorný.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Lenka Pištěková.

autoři: Lenka Pištěková , oci
Spustit audio

Související