Rychlý a pomalý metabolismus jsou klišé. Hlavní je základ z dětství a životospráva, vysvětluje gastroenterolog Kohout
Můžeme svádět kila navíc na náš metabolismus, jak je často zvykem? Hostem Studia Leonardo je gastroenterolog Pavel Kohout, přednosta interní kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice.
„Metabolismus je látková přeměna, jak rozklad látek složitých na ty jednodušší, například při jídle, tak anabolismus, kdy z jednodušších látek skládáme zase ty složitější,“ uvádí lékař.
Čtěte také
Všechny živiny, které přijdou od našeho těla, jsou využity na stavbu tkání, jako je tomu u bílkovin. Další pak na tvorbu energie, jako tuky nebo sacharidy. Ale také přebytek bílkovin je využit k tvorbě energie. „Je samozřejmě ještě mnoho dalších látek, které potřebujeme, jako vitamíny, stopové prvky a další.“
„Ale jestli máme rychlý nebo pomalý metabolismus, tak to je klišé. Metabolismus svalové tkáně je rychlý, metabolismus tkáně tukové je pomalý.“
Ostatně právě tuková tkáň je vytvořena k tomu, aby zadržela energii a nechala si ji na špatné časy. „A pokud se přejídáme, založíme si tukové buňky.“
Prevence obezity v dospělém věku není jen o tom, jak se chová člověk v dospělosti, ale především v dětství.
Pavel Kohout
„Rodičům, kteří táhnou za ruku obézní dítě, bych jej sebral a poslal je do vězení, protože to dítě už se nikdy z toho nedostane. Má založené tukové buňky, které bude mít celý život a nikdy nezmizí. Když bude cvičit a správně jíst, tak se tyto buňky zbaví svých tukových zásob, ale když životosprávu poruší, znova se tukem naplní.“
„Proto prevence obezity v dospělém věku není jen o tom, jak se chová člověk v dospělosti, ale především v dětství. Svalová tkáň má sedmkrát rychlejší metabolismus než tkáň tuková.“
Čtěte také
„Takže když budou dva stejně těžcí lidé stát v pozoru, tak ten s větším množstvím svalové hmoty bude hubnout, zatímco váha u člověka obézního se vůbec nezmění,“ dodává lékař.
„Samozřejmě, že existují onemocnění štítné žlázy, máme také bakterie v našem těle a dokonce se liší i mikrobiom lidí štíhlých a obézních. Je ale otázka, co je příčina a co důsledek. Rozhodně neplatí, že stačí člověku obéznímu přenést bakterie hubeného člověk do těla a on začne hubnout,“ popisuje komplexní souvislosti mezi životním stylem, dědičnou výbavou a tělesnou váhou Pavel Kohout.
Co je to mikrobiom a co vše v lidském těle ovlivňuje? Jak se provádí transplantace stolice a kdy ji lze použít při léčbě nemocí? Poslechněte si celé Studio Leonardo!
Související
-
Onemocnění a poruchy štítné žlázy se můžou projevovat i únavou nebo suchou kůží
Únava, suchá kůže, výrazná změna hmotnosti nebo také zimomřivost a poruchy spánku. Tak se může projevit onemocnění štítné žlázy. Hovořili jsme o tom s lékařem D. Bartošem.
-
Nezdravá strava mění výrobu enzymů v játrech. Může mít větší vliv než léky
Výběr stravy výrazně působí na náš metabolismus. Může na něj působit dokonce víc než léky. To uvádí studie australských vědců v časopisu Cell Metabolism.
-
Obezita ovlivňuje mozek. S každým BMI bodem nahoru stárne rychleji, popisuje vědec Tomáš Hájek
Podle vědecké studie mají obézní pacienti s bipolární poruchou nebo schizofrenií častěji závažnější průběh onemocnění, větší riziko sebevraždy a horší odpověď na medikaci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.