Rychlý a pomalý metabolismus jsou klišé. Hlavní je základ z dětství a životospráva, vysvětluje gastroenterolog Kohout

7. srpen 2022

Můžeme svádět kila navíc na náš metabolismus, jak je často zvykem? Hostem Studia Leonardo je gastroenterolog Pavel Kohout, přednosta interní kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

„Metabolismus je látková přeměna, jak rozklad látek složitých na ty jednodušší, například při jídle, tak anabolismus, kdy z jednodušších látek skládáme zase ty složitější,“ uvádí lékař.

Čtěte také

Všechny živiny, které přijdou od našeho těla, jsou využity na stavbu tkání, jako je tomu u bílkovin. Další pak na tvorbu energie, jako tuky nebo sacharidy. Ale také přebytek bílkovin je využit k tvorbě energie. „Je samozřejmě ještě mnoho dalších látek, které potřebujeme, jako vitamíny, stopové prvky a další.“

„Ale jestli máme rychlý nebo pomalý metabolismus, tak to je klišé. Metabolismus svalové tkáně je rychlý, metabolismus tkáně tukové je pomalý.“

Ostatně právě tuková tkáň je vytvořena k tomu, aby zadržela energii a nechala si ji na špatné časy. „A pokud se přejídáme, založíme si tukové buňky.“

Prevence obezity v dospělém věku není jen o tom, jak se chová člověk v dospělosti, ale především v dětství.
Pavel Kohout

„Rodičům, kteří táhnou za ruku obézní dítě, bych jej sebral a poslal je do vězení, protože to dítě už se nikdy z toho nedostane. Má založené tukové buňky, které bude mít celý život a nikdy nezmizí. Když bude cvičit a správně jíst, tak se tyto buňky zbaví svých tukových zásob, ale když životosprávu poruší, znova se tukem naplní.“

„Proto prevence obezity v dospělém věku není jen o tom, jak se chová člověk v dospělosti, ale především v dětství. Svalová tkáň má sedmkrát rychlejší metabolismus než tkáň tuková.“

Čtěte také

„Takže když budou dva stejně těžcí lidé stát v pozoru, tak ten s větším množstvím svalové hmoty bude hubnout, zatímco váha u člověka obézního se vůbec nezmění,“ dodává lékař.

„Samozřejmě, že existují onemocnění štítné žlázy, máme také bakterie v našem těle a dokonce se liší i mikrobiom lidí štíhlých a obézních. Je ale otázka, co je příčina a co důsledek. Rozhodně neplatí, že stačí člověku obéznímu přenést bakterie hubeného člověk do těla a on začne hubnout,“ popisuje komplexní souvislosti mezi životním stylem, dědičnou výbavou a tělesnou váhou Pavel Kohout.

Co je to mikrobiom a co vše v lidském těle ovlivňuje? Jak se provádí transplantace stolice a kdy ji lze použít při léčbě nemocí? Poslechněte si celé Studio Leonardo!

autoři: Lenka Pištěková , oci
Spustit audio

Související