Mikrobiom je klíčový pro zdraví člověka. Ovlivňuje náš trávicí trakt i psychiku
Na sobotu 27. června připadl letos Světový den mikrobiomu. Tentokrát se do oslav mikrobiálního osídlení lidského těla zapojuje i Česko. Proč je důležitý a jakou úlohu hraje diverzita bakterií?
Lidské tělo osidlují biliony mikroorganismů, které mají zásadní vliv na jeho fungování. Ovlivňují nejen trávení, ale také imunitu nebo psychický stav. A soubor mikrobů může hrát svou roli také v léčbě onemocnění.
Klíčová role diverzity
Na to, jak je důležitá diverzita i mezi bakteriemi v lidském těle, se snaží upozornit letošní Světový den mikrobiomu. Předsedkyně České mikrobiomové společnosti Helena Tlaskalová-Hogenová z Mikrobiologického ústavu AV ČR říká:
„Zjistilo se, že mikrobiota nemocných lidí je jiná a má mnohem menší diverzitu… je tam převaha bakterií, které se mohou stát patogeny a je tam málo těch prospěšných.“
Nejnověji se mikrobiom léčí transplantací zdravé stolice do nemocného člověka. Využívá se při těžké klostridiové infekci.
Dvě oblasti, kde dochází k velmi sofistikovanému působení mikrobiomu, jsou podle Jiřího Beneše, přednosty Kliniky infekčních nemocí 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pochva a tlusté střevo.
Mikrobiální osídlení ženské pochvy je uzpůsobeno tak, aby fungovalo jako určitý druh laktobacila. „Druhou velmi sofistikovanou oblastí je tlusté střevo a jeho mikroflóry – tady je celá soustava bakterií, které dohromady vytváří velmi bohatý a propletený ekosystém,“ vysvětluje lékař.
Právě v buňkách tlustého střeva přitom vzniká látka serotonin, která funguje jako přenašeč nervových vzruchů a může tak mít přímý vliv na psychiku. Nízká hladina serotoninu totiž souvisí s některými psychickými nemocemi.
Související
-
Můžeme si za obezitu sami? Nové poznatky o mikrobiomu říkají opak, tvrdí Kateřina Cajthamlová
Lidské tělo je složeno nejen z lidských buněk, ale také z velkého množství bakterií, které zásadně ovlivňují naše psychické i fyzické zdraví. Co vše víme o tzv. mikrobiomu?
-
Mikrobiom je pro člověka zásadní. Zatím ale nevíme, jaký je ten zdravý, říká mikrobioložka
Více o novém orgánu hovořila v Magazínu Leonardo mikrobioložka Petra Vídeňská z Masarykovy univerzity v Brně.
-
Játra můžou selhat i abstinentům. Přispívá k tomu bakteriální „pivovar“ ve střevě
O bakteriálním lihovaru ve střevě, vlivu fluoridů na teenagery, životnosti jater po transplantaci. Hosté: chemik P. Cígler, molekulární genetik J. Pačes, hudebník J. Burian
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.